Tisíce tun odpadu
Ukliďme Česko? Zúčastnit by se mohlo sto tisíc dobrovolníků
22.03.2016 15:15
Organizátoři akce Ukliďme Česko si letos vytyčili cíl účasti sto tisíc dobrovolníků, kteří by se podíleli na úklidu černých skládek či jen na vyčištění přírody a měst od odpadků. Akce se koná v sobotu 16. dubna a již nyní počet připravovaných úklidů překročil počet 1100. Lidé se mohou přihlásit na webových stránkách www.uklidmecesko.cz a buď se mohou stát organizátory úklidu, nebo dobrovolníky, kteří se k plánovanému úklidu připojí.
"Loni se připojilo přes padesát tisíc dobrovolníků a letos jsme se spojili ještě s Českým svazem ochránců přírody, kteří dělali podobnou akci," řekl Miroslav Kubásek ze spolku Ekosmák, který je zároveň trojkou kandidátky ANO do krajských voleb na jižní Moravě.
Ukliďme Česko je největší úklidová akce v Česku a každý rok se počet zapojených lidí i počet úklidů zvyšuje. Zapojují se dobrovolníci, spolky, firmy i města či obce. "Na webu je mapa, kde se lze přihlásit k úklidu v okolí svého bydliště. Zájemce o organizaci úklidu nás může kontaktovat, aby se o jeho akci dozvěděli ostatní. Kdo nemá čas se účastnit, může také mapovat černé skládky a my na ně upozorníme obce," popsal Kubásek.
Pořadatelé dávají organizátorům jednotlivých úklidů informace, jak s odpadem naložit, zajišťují pytle a rukavice. "Například v Brně spolupracuje i městská společnost SAKO, která kromě pytlů a rukavic zajistí i svoz sebraného odpadu. Je potřeba, aby organizátor přišel a nahlásil úklid na příslušnou městskou část," vysvětlil Kubásek.
Podle něj bývá v menších obcích často velký zájem a u úklidu se sejde třeba i polovina obce. "Ve městech je to odtažitější, většinou je to skupina známých či kamarádů. Ale často se také stává, že přijdou lidé ze sídliště, kteří se neznají a zjistí, že bydlí ve stejném domě, takže akce má i sociální kontext," poznamenal Kubásek.
Letošní novinkou je zapojení škol, tedy dětí. "Když si osahají odpad v přírodě, příště si mnohé rozmyslí nějaký odpadek zahodit," míní Kubásek.
Organizátoři akce také začali spolupracovat s odborníky z Univerzity Palackého v Olomouci na mapové aplikaci, která na základě sebraných dat ukazuje pravděpodobná místa vzniku skládky. "Funguje podobně jako mapa kriminality," uvedl Kubásek.
Loni se uskutečnilo téměř 1500 úklidových akcí a sebralo se 1400 tun odpadu, průměrně na osobu 27 kilogramů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.