U Bezvěrova na severním Plzeňsku se v den jarní rovnodennosti, připadající letos na 20. března, slavnostně představí největší sluneční hodiny v ČR, možná i na světě. Jejich gnómonem, tedy ukazatelem, který podle pohybu Slunce vrhá stín, je věž vysílače Krašov. Na vzniku unikátních slunečních hodin se kromě obce Bezvěrov podílela také západočeská pobočka České astronomické společnosti (ČAS), řekla za pořadatele Radka Žáková z ČAS.
Současný vysílač Krašov, postavený v letech 1979 až 1981 asi 35 kilometrů severně od Plzně, měří přes 340 metrů a je druhou nejvyšší stavbou v ČR. Výškou přesahuje i například Eiffelovu věž.
Už loni v září se mezi obcemi Bezvěrov a Krašov objevily vysoké římské kovové číslice slunečních hodin. Vzhledem k potřebné rozloze není "ciferník" slunečních hodin úplný. Zahrnuje pouze pět hodin v době kolem poledne. "Jednotlivé číslice ciferníku, dá-li se to tak říci, jsou ve veliké vzdálenosti od gnómonu hodin. Velikost hodin se pohybuje v řádech až stovek metrů," dodala Žáková. Číslice jsou zasazené poblíž cesty, takže je na ně dobře vidět.
Na zřízení hodin uvolnil Plzeňský kraj dotaci asi 70 tisíc korun. Kromě číslic bude součástí místa také odpočívadlo s informačními tabulemi, dodala Žáková.
Největší sluneční hodiny v ČR jsou od roku 2003 v Třešti na náměstí T. G. Masaryka. Zabírají plochu 663 metrů čtverečných a ukazatel času měří 8,21 metru.