Veletrh pravěké a středověké kultury Krumbenowe, který začal ve Českém Krumlově, představuje i nálezy z obětišť v regionu. Podle archeoložky regionálního muzea Lucie Šmahelové jsou to nálezy z Vraného vrchu u Spolí na Českokrumlovsku svědčící o lidském obětišti. Právě na dávné obřady, rituály a duchovní představy se letos veletrh soustředí. V pivovarské zahradě potrvá do neděle.
"Ve Spolí se před několika lety našel depot náramků, skleněných kroužků a části lidské lebky," řekla Šmahelová. Možnému rituálu lidské oběti se blíž věnovala páteční přednáška Ondřeje Chvojky z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.
Improvizovaná kupecká osada Krumbenowe připomíná, že region byl křižovatkou obchodních a kulturních cest v pravěku a středověku. Jmenuje se podle nejstaršího známého názvu města Český Krumlov ze 13. století. Osadu zabydleli členové archeologických experimentálních a historických skupin, které s Regionálním muzeem v Českém Krumlově spolupracují. "Snažíme se co nejvíc dodržovat autenticitu od paleolitu po středověk," řekla Šmahelová. V osadě je tak možné potkat šamanku z doby mezolitu, tesat do kamene petroglyfy z doby bronzové nebo vidět halštatskou svatyni.
Osada stojí v pivovarské zahradě, ve které bylo odhaleno dosud nejstarší osídlení českokrumlovské kotliny v mladší době kamenné a první slovanská osada na území města. "Letos se lokalitě samostatnou přednáškou věnovat nebudeme, to už jsme dělali v minulosti. Nyní se zaměříme na duchovní představy předků, rituály a kulty," řekla Šmahelová.
Na programu jsou přednášky přibližující i keltské obětní slavnosti, poznatky z egyptologie nebo christianizaci franské říše. Nedělní program zpestří módní přehlídka nazvaná Jak obléci pračlověka.
Akce, jejímž cílem je popularizovat archeologii, se koná pošesté. Loňský ročník získal první cenu v soutěži Zlatý mamut, kdy porota hodnotila 35 projektů z ČR zaměřených na popularizaci archeologie. Od roku 2016 se podle veletrhu jmenuje planetka, kterou v roce 1996 objevili astronomové na observatoři Kleť.