V Jilemnici znovu pohřbili ostatky Valdštejnů ze 14. století

Relax
13. 2. 2018 15:35
Kdo je ve třech schránkách, archeologové nevědí.
Kdo je ve třech schránkách, archeologové nevědí.

Se vší úctou a za zvuku zvonů v Jilemnici na Semilsku znovu pohřbili ostatky tří pánů z Valdštejna, kteří byli ve 14. století vlastníky zdejšího panství. Archeologové objevili tři hroby loni při průzkumu zahradního domku v areálu zámku spolu s pozůstatky někdejšího kostela sv. Alžběty. Po dokončení antropologického průzkumu ostatků, jejich zdokumentování a odebrání vzorků pro genetické testy, je v úterý po krátké bohoslužbě znovu vrátili k odpočinku do země.

Kdo je ve třech schránkách, archeologové nevědí. "Úplně jistí si nejsme, ale víme bezpečně, že jde o Valdštejny. Byli to tři mužové, tři rytíři, kteří žili a zemřeli ve 14. století a v této době nejen Jilemnici, ale i celé okolí vlastnili Valdštejnové," řekl archeolog Muzea Českého ráje Jan Prostředník. Pozůstatky patří podle něj urostlým svalnatým mužům. Uložení v presbytáři, na nejčestnějším místě, svědčí podle archeologa o tom, že nešlo o obyčejné obyvatele, ale o majitele jilemnického panství.

Archeologové objevili hroby loni při průzkumu zahradního domku v areálu zámku.Genetický materiál odebraný nejen z těchto koster, ale i z dalších, které byly při průzkumu v areálu objeveny, umožní další výzkum. Podobně jako tomu bylo při výzkumech v Hrádku nad Nisou, Raspenavě nebo Liberci, budou i tady odborníci zjišťovat nejen původ pohřbených, ale také případné potomky nalezených. Podle Prostředníka, je v Jilemnici velká šance, že by se mohli mezi zdejšími lidmi potomci tehdejších obyvatel objevit. "Vzhledem k tomu, že jde o poněkud nákladnější analýzu, musíme na to nejprve sehnat prostředky," dodal archeolog.

Archeologický průzkum začal v areálu jilemnického zámku na podzim roku 2016. V zahradním domku objevili archeologové zbytky gotického kostela sv. Alžběty postaveného někdy ve druhé polovině 13. století. Nejstarší kamenná stavba ve městě zanikla při velkém požáru v roce 1788 a prakticky se nevědělo, kde původně stál. Loni se na stejném místě podařilo objevit kamenné podezdívky ještě starší stavby, která byla zřejmě předchůdcem tohoto kostela. Jilemnice je tak zhruba o sto let starší, než se podle písemných zmínek původně myslelo.

Historii místa i nálezy z archeologického průzkumu uvidí návštěvníci v nové expozici, kterou chce Krkonošské muzeum v Jilemnici v zahradním domku otevřít už letos na podzim. "Jsou tam i původní stěny kostela, ta nejvyšší je vysoká, myslím, kolem šesti metrů, tam chceme ukázat sanktuárium, které je pískovcové, i prvky, které se tam dochovaly," řekl ředitel muzea Jan Luštinec. Muzeum vystaví i dokumentaci k nalezeným ostatkům, jinak je návštěvníci neuvidí. Schránky totiž zůstanou návštěvníkům skryty. Muzeum chce v zahradě ukázat i půdorys zaniklého kostela sv. Alžběty.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Petrášek Radek

Další čtení

Steel Hunters začíná novou sezónu a přidá zdarma Battle Pass

Relax
29. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na muzikál Jakoubek

Relax
28. 4. 2025

Nová perspektiva: Návrhářka Kladošová vytvořila dílo inspirované speciální edicí zařízení VEEV ONE

Relax
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ