Strom Olgy Havlové k nedožitým 85. narozeninám bývalé první dámy byl v pondělí vysazen v kampusu Západočeské univerzity (ZČU) na Borských polích v Plzni. Sakuru zasadili zástupci vedení univerzity a Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Je jedním z 85 stromů po celé České republice, které mají připomínat osobnost této mimořádné ženy, řekl Pavel Korelus z tiskového odboru ZČU. Nadace Olgy Havlové podporuje nestátní neziskové organizace z oblasti zdravotní, sociální, humanitární a vzdělávací, pokud směřují k důstojnému začlenění postižených lidí, opuštěných dětí, nemocných a starších občanů.
"Vysazení se uskutečnilo v souvislosti s konferencí Dobrá praxe, která se bude konat od 17. do 18. října v plzeňském Techmania Science Center a poskytne příležitost pro sdílení zkušeností v oblasti podpory osob se specifickými potřebami, a to jak ve vztahu k jejich vzdělávání, tak k jejich uplatnitelnosti na trhu práce," řekl mluvčí ZČU. Konferenci pořádá informační a poradenské centrum univerzity.
Olgu Havlovou chce nadace připomínat nejen jako manželku prvního českého prezidenta, disidenta a spisovatele Václava Havla, ale především jako ženu, která hájila práva lidí neprávem odsunutých na okraj společnosti. "Bohužel veřejnosti není tolik známo, kolik toho jako první dáma udělala pro ostatní," uvedla již dříve ředitelka nadace Monika Granja při sázení magnolie v zámeckém parku v Ostrově na Karlovarsku. Výsadby zakončí nadace 31. října na Božím Daru.
Na počest své zakladatelky vyhlásila letos nadace Rok Olgy Havlové a připomíná tuto mimořádnou osobnost řadou akcí. Součástí roku je promítání osvětového spotu Olga 85 s konkrétními příběhy osob, kterým Výbor dobré vůle pomohl.
Olga Havlová se narodila 11. července 1933. Za Václava Havla se provdala v roce 1964. Za normalizace po boku svého muže aktivně působila v disentu. Také pracovala jako uvaděčka v Divadle Na zábradlí, kde Václav Havel působil. Oba z divadla v roce 1968 odešli. V době věznění Václava Havla pokračovala místo něj v práci na samizdatové edici Expedice, a byla proto obviněna z podvracení republiky. Počátkem roku 1990 založila již jako první dáma Výbor dobré vůle a o dva roky později nadaci na pomoc postiženým a znevýhodněným. Zemřela po těžké nemoci v lednu 1996.