V seznamu UNESCO nově i stavby architekta Le Corbusiera

Relax
17. 7. 2016 12:10
Stavba Notre Dame du Haut ve východofrancouzské obci Ronchamp.
Stavba Notre Dame du Haut ve východofrancouzské obci Ronchamp.

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zapsala na svůj seznam přírodního a kulturního dědictví stavby švýcarsko-francouzského architekta Le Corbusiera v sedmi zemích světa.

Na seznam světového dědictví se dostalo 17 architektových děl v Německu, Francii, Švýcarsku, Belgii, Argentině, Japonsku a Indii. Jde například o domy v dělnické kolonii Weissenhof na předměstí jihoněmeckého Stuttgartu, o kapli Notre Dame du Haut ve východofrancouzské obci Ronchamp či stavby v indickém Čandígarhu.

UNESCO na seznam přidalo také architektonický komplex Pampulha v brazilském Belo Horizonte, který navrhl věhlasný brazilský architekt Oscar Niemeyer ve spolupráci s dalšími tvůrci. Celek budov uskupených kolem umělého jezera vznikl v roce 1940 a tvoří jej mimo jiné kasino, sál, tenisový klub a kostel.

Seznam je bohatší také o loděnice a navazující archeologické naleziště v karibském ostrovním státě Antigua a Barbuda. Loděnice v georgiánském stylu zde nechalo postavit britské námořnictvo za pomoci afrických otroků.

Čtvrtým a posledním dnešním přírůstkem je himálajský národní park Kančendženga v severoindickém státě Sikkim, jehož součástí je kromě prastarých lesů, ledovců a jezer také třetí nejvyšší hora světa Kančendženga.

Původně mělo rozhodnutí o zápisu nových děl na seznam světového dědictví padnout již v sobotu. UNESCO ale kvůli zmařenému puči v Turecku své jednání přerušilo. Zasedání, které mělo původně trvat až do středy, končí předčasně dnes večer. Mimořádné zasedání, které by mělo projednat zbývající body programu, se bude konat v září v Paříži, uvedla agentura AFP.

Už v pátek UNESCO na svůj seznam zařadilo skalní kresby podél řeky Cuo-ťiang na jihu Číny, archeologické naleziště Nálanda ve východoindickém státě Bihár, perské podzemní kanály k rozvodu vody z hor v Íránu a trosky kamenného města Nan Madol na umělých ostrůvcích v Mikronésii.

Mezi 29 návrhy na zapsání na prestižní seznam letos není žádný zástupce z České republiky a ani ze Slovenska.

Naleziště Nálanda.


















Mezi 29 návrhy na zapsání na prestižní seznam letos není žádný zástupce z České republiky a ani ze Slovenska.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , imago stock&people, PRASHANT RAVI

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ