Vysoké Mýto vystaví autogramy známých osobností

Relax
8. 9. 2015 14:55
Chybět nebude ani podpis Usaina Bolta.
Chybět nebude ani podpis Usaina Bolta.

Návštěvníci Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě si budou moct prohlédnout téměř tisíc autogramů českých i zahraničních osobností. Větší část exponátů pochází ze soukromých sbírek dvou sběratelů, další jsou z depozitářů muzea. Podpisy pokrývají období zhruba dvou století.

"Ze soukromých sbírek to jsou většinou osobnosti žijící nebo z 20. století, herci, politici, zpěváci, sportovci. Z našich muzejních sbírek pocházejí obvykle dopisy z 19. století, kde se dotyčný podepsal," uvedla kurátorka výstavy Helena Milerová.

Z novější doby lidé uvidí, jak se podepisovali například herci Charles Chaplin, Steve McQueen, Gregory Peck, Jean Gabin a Louis de Funés, astronauti Neil Armstrong a Jurij Gagarin, hudební skladatelé Leonard Bernstein a Jaroslav Ježek, zpěváci Elvis Presley a Ella Fitzgeraldová, státníci Muammar Kaddáfi a Richard Nixon nebo sportovci Josef Bican a Usain Bolt. Vedle známých jmen budou zastoupeny i autogramy lidí, kteří vešli ve známost neobvyklým způsobem. To je příklad Mathiase Rusta, kterému se podařilo roku 1987 i přes vojenská bezpečnostní opatření přistát s letadlem na Rudém náměstí v Moskvě, nebo Bustera Edwardse, účastníka velké vlakové loupeže z roku 1963.

Muzejní depozitáře nabídnou podpisy mnoha významných postav doby národního obrození. Figurují mezi nimi literáti a dramatici Karel Jaromír Erben, Vítězslav Hálek, Karel Havlíček Borovský, Josef Jungmann, Božena Němcová či cestovatel, sběratel a vlastenec Vojtěch Náprstek. Nechybí ani první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, z místních pak jazykovědec a literární historik Alois Vojtěch Šembera. Výstava začne v neděli 13. září a potrvá do 1. listopadu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

edna ze dvou ledních medvědic v zázemí brněnské zoo, kam 18. července 2025 přicestovaly z Německa.

Dvě lední medvědice už jsou v Brně, mají za sebou 11 hodin cesty z Německa

Relax
18. 7. 2025

Mladíci z Pardubic dojeli na západ Francie ve starých feliciích

Relax
16. 7. 2025
Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ