Výstava v Jindřichově Hradci představuje výrobky ze zaniklých skláren

Relax
29. 7. 2017 08:12
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Výrobky ze zaniklých jihočeských skláren nabízí výstava Skleněné rozhovory, která začala v jindřichohradeckém Muzeu fotografie a moderních obrazových médií. Doplňují ji snímky českého skla od fotografa Miroslava Vojtěchovského a díla českých sklářských výtvarníků. Řekl kurátor Miloslav Paulík. Výstava potrvá do 30. září. 

Ve dvou sálech a na chodbě jsou vystaveny kalíšky na brandy, poháry, číše, karafy nebo vázy Pavla Hlavy a Jana Gabrhela, nůžky na střihání skla i píšťaly. Alena Matějka žijící v Betlémě u Kamenice nad Lipou představuje 15 prací - loveckou pušku, losí hlavu či skříň s kostmi zvířat.

"Zajímá mě prolínání oborů, sklo mě vždycky zajímalo, protože jsem žil nedaleko Včelničky v Kamenici nad Lipou a se skláři jsem se vídal, chodil jsem se i dívat do sklárny, jak se to fouká," řekl Paulík.

Expozici připravil v muzeu, které léta vedl jako ředitel a které je ve zrenovované renesanční jezuitské koleji z konce 16. století. Pro výstavu vybral sklo ze zaniklých skláren v jižních Čechách a na Vysočině - z Lenory, Chlumu u Třeboně, Včelničky a Janštejna na Jihlavsku, která jediná ještě funguje. K tomu přidal díla sklářských výtvarníků, kteří v regionu žijí nebo chalupaří, jako jsou Blanka Adensamová, Kryštof a Jaromír Rybákovi, Alena Matějka a Václav Machač.

"České sklářství končí a nezvedá se, je to průšvih. Zmizelo. Když jsem sháněl píšťaly, kleště, těžko se již mezi skláři sháněly. Sklárny se privatizovaly a neudýchaly půjčky, neudýchaly zápas s asijským sklem, lidé začali kupovat levné sklo," řekl Paulík.

Podle některých pramenů pracovalo v jižních Čechách před druhou světovou válkou 3400 sklářů. Známá byla sklárna v Chlumu u Třeboně. Vznikla v roce 1891 v objektu válcovny na jemné železo, pronajala si ji firma C. Stölzle a synové. V roce 1909 se výroba na deset let zastavila. "František Ferdinand d'Este nelibě nesl blízkost sousední sklárny za svým letním rodinným sídlem," řekl Paulík. V roce 1918 převzal sklárnu Václav Hrdina, obnovil výrobu a vyráběl se zde i nejnáročnější druh skla, kalíškovina.

Provoz se v Chlumu znovu zastavil při hospodářské krizi v roce 1934. Od 70. let minulého století byla sklárna součástí podniku Crystalex Nový Bor. Od roku 1997 patřila firmě Porcela Plus. V roce 2004 byla výroba přerušena, novým vlastníkem se stala společnost České sklo a porcelán SF, člen skupiny Stasek, pod niž spadá i třeboňský pivovar Regent. Výrobu ve sklárně dosud neobnovila.

Autor: ČTK Foto: archiv , Petra Mášová

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ