Archeologické vykopávky, zachovalé rozsáhlé mozaiky a další cenné památky, s nimiž Bulharsko kandiduje na zapsání na seznam světového dědictví UNESCO, představuje nová výstava v Kroměříži. Nese název Biskupská bazilika a římské mozaikové dědictví Filipopole. Ve foyer kroměřížské radnice bude k vidění do 7. října, sdělil v tiskové zprávě mluvčí radnice Jan Vondrášek.
Expozice zapůjčená Bulharským kulturním institutem v Praze zahrnuje dvě desítky informačních panelů, plakátů a fotografií. Ukazují velkolepost pozdně antických mozaik v nejvýznamnějších památkách římského umění v Plovdivu. "Projekt si klade za cíl seznámit návštěvníky s unikátním kulturním dědictvím, kterým se Bulharsko představuje světu jako země starověkých civilizací a skvělých možností pro cestovatele. Zároveň popularizuje Plovdiv - Evropské hlavní město kultury 2019, které má samo tisíciletou historii," uvedla místostarostka Daniela Hebnarová (ODS).
Výstava se koná za podpory bulharského velvyslanectví v České republice. Loňská návštěva bulharského velvyslance Lačezara Petkova se podle vedoucího radničního odboru kultury a cestovního ruchu Pavla Zrny stala inspirací k jejímu uspořádání. "Bulharský velvyslanec navštívil Kroměříž při příležitosti konání Bulharských dnů. Během oficiálního přijetí na radnici nabídl spolupráci a s ní i kontakt na Bulharský kulturní institut, který nám výstavu zapůjčil," uvedl Zrna.
Aktuálně se Bulharsko může pochlubit deseti památkami zapsanými na seznamu UNESCO. Patří mezi ně například skalní kostely v Ivanovu, antické město Nesebar, Národní park Pirin, Rilský klášter nebo thrácké hrobky v Kazanlaku a Sveštari.