Z ruin gotického domu vzniklo informační centrum

Relax
15. 3. 2018 13:35
Nové informační centrum v Krupce.
Nové informační centrum v Krupce.

V Krupce nedaleko Teplic se otevřelo nové informační centrum. Vzniklo v městské památkové zóně z ruin objektu, jehož součástí jsou gotické sklepy. Sloužit bude turistům a jako spolkový dům i místním občanům. Zájemcům nabídne mimo jiné informace související se snahou hornických území na české a německé straně Krušných hor o zápis na seznam světového dědictví UNESCO.

Objekt několik desetiletí chátral, z jeho středu rostly stromy. "Byl ostudou města, nyní je to reprezentativní dům, který zapadá do historické zástavby," řekl starosta Zdeněk Matouš. Dům má bohatou historii, doložena tu byla poslední morová oběť. Naposledy sloužil podle pamětníků po válce jako mlékárna.

Z původní stavby zůstaly gotické sklepy a čelní kamenná stěna. V prvním patře je informační centrum, kde se návštěvníci dozvědí podrobnosti o hornické naučné stezce, nejdelší osobní visuté lanovce v Česku, štole sv. Martina, barokní bazilice, hradu a dalších pamětihodnostech.

K dispozici je také výstavní prostor, v němž je nyní expozice zapůjčená z místního muzea, které letos začne Ústecký kraj opravovat. Textové dokumenty, nerosty a předměty odkazují na hornickou tradici regionu a krupského revíru. "V budoucnu tu chceme pořádat výstavy regionálních výtvarníků a další kulturní akce. Máme tady také konferenční prostor pro setkávání," uvedl starosta.

Infocentrum hornické krajiny Krupka bylo postaveno jako součást sasko-českého vědeckého projektu ArcheoMontan 2018, který mapuje historii středověkého hornictví na obou stranách Krušných hor. Celkové náklady na stavbu a vybavení činily 19,5 milionu korun. V rámci projektu už byla v Krupce vybudována naučná stezka Po stopách horníků. Náklady projektu kryje z 85 procent evropská dotace, pět procent je podpora ze státního rozpočtu ČR a deset procent hradí Krupka z vlastních zdrojů.

Součástí dnešního zahájení provozu informačního centra bylo pracovní setkání pěti desítek odborníků z Čech a Německa na téma Hornický region Krušnohoří/Erzgebirge na cestě ke světovému dědictví UNESCO. O zápisu se bude rozhodovat v roce 2019. Společná nominace České republiky a Svobodného státu Sasko obsahuje po úpravě 22 lokalit v Krušných horách, z toho 17 je v Německu. Tři jsou v Karlovarském kraji - hornická krajina Jáchymov, hornická krajina Abertamy-Horní Blatná-Boží Dar a Rudá věž smrti. Dvě jsou v Ústeckém kraji - vedle Krupky ještě hornická krajina Mědník.

Česko má na prestižním seznamu UNESCO 12 památek. Nyní má k rozhodnutí o zápisu z českých památek nejblíže Žatec, verdikt o městě s bohatou chmelařskou historií by měl padnout v létě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Hájek Ondřej

Další čtení

Rekreační areál Kristýna u Hrádku nad Nisou nabízí nová stání pro karavany

Relax
4. 5. 2025

Kde se pivo pije, tam se národ probouzí: Cesta po slavných pražských restauracích

Relax
4. 5. 2025
By Mario23 - http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Loveletter-wurm.png, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19189003

Počítačový virus s názvem ILOVEYOU před 25 lety zaplavil celý svět

Relax
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ