Na Novoměstské radnici v Praze začne ve čtvrtek veletrh starožitností Antique. Ve více než šedesáti expozicích budou představena známá díla českých designérů posledních 100 let. Akce nabídne posezení a besedy v prvorepublikovém salonu, ale především škálu starožitností od šperků, mincí, porcelánu, keramiky a skla, obrazů a grafiky až po starožitný nábytek, zbraně, doplňky a módu. Veletrh potrvá do neděle.
Přestože nebudou chybět oblíbené styly, jako jsou secese nebo art deco, důraz budou vystavovatelé i pořádající Asociace starožitníků klást na díla českých designérů posledních 100 let. Na veletrhu jsou tak vystaveny předměty podle návrhů Josefa Sutnara, Pavla Janáka, Josefa Gočára, V. H. Brunnera nebo Jindřicha Halabaly. Milovníci výtvarného umění se mohou těšit například na Preislerova Milosrdného samaritána nebo soubor kreseb Jana Zrzavého.
Starožitnické veletrhy pořádá asociace 25 let, k tomuto výročí nechala vytvořit pamětní medaili, jejímž autorem je Vladimír Oppl. Lícovou stranu zdobí portrét Rudolfa II., mecenáše a sběratele umění. Vyraženo bylo 50 stříbrných a 100 měděných medailí, které bude možné na veletrhu koupit. Vystavena bude i sada tří výročních dvacetikorun, jejichž autorem je rovněž Vladimír Oppl. Vydala je ČNB ke stému výročí založení Československa a zobrazují osobnosti, které stály u vzniku státu: T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika.
Jde sice o standardní oběžné mince, vzhledem k enormnímu zájmu sběratelů se s nimi však běžný člověk při placení asi jen velmi těžko setká. Veletrh je tak příležitostí si tyto mince prohlédnout.
Asociace starožitníků pořádá veletrh dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Návštěvnost veletrhu se za rok pohybuje kolem 15 tisíc lidí, předpokládaný obrat je mezi 30 a 50 miliony korun za jeden veletrh.