Zajímavý projekt
Zakladatelka Dyzajn marketu: Je to akce pro lidi, ne byznys
22.09.2016 15:02 Rozhovor
Dyzajn market už se na piazzetě Národního divadla stává zaběhnutou platformou. Šperky, nábytek, interiérové doplňky, ale i módu zde prodává na dvě stě prodejců. Jaké to však je stát u zrodu a provázet ho po celou dobu, když doslova roste před očima? O svém mateřském projektu promluvila zakladatelka Dyzajn marketu a spolumajitelka Dyzajnoffu Terezie Tunková.
Co vás jako zakladatelku nejvíce překvapilo na prázdninovém Dyzajn marketu? Bylo to v něčem zcela nové a obohacující nebo se z toho pomalu stává váš "každodenní chleba"?
Pro mě je každý Dyzajn market něčím nový. Posouvá akci od akce, někdo si toho všímá, někdo ne. My v týmu to vidíme a jsme za to rádi. Noví designéři, nové stánky s jídlem a pitím, nové technické zlepšováky produkčních, nové kapely, divadla a workshopy. Nejvíce mě ale na prázdninové akci nadchlo, kolik přišlo lidí, a jak krásně fungoval volný prostor před pódiem kolem soch koňů Michaela Gabriela.
Ale každodenní chleba to pro mě samozřejmě je. Jím ho nejraději ze všeho a naplno pracuji pro Dyzajn market a pro Dyzajnoff (náš nově otevřený dyzajnový obchod).
Jak se malá prodejní výstava rozroste do akce tak enormních rozměrů?
Celé to začalo díky tomu, že jsem sama dělala šperky a jen tak mimochodem mě napadlo, udělat u kamaráda v kavárně malou prodejní akci s několika přáteli, designéry, které jsem oslovila. Akci si lidé oblíbili a rostla. Přibývali kolegové, kteří mi pomáhali s organizací, a pak náhoda napomohla tomu, že jsme se poprvé ocitli na Piazzetě Národního divadla, pro mě na jednoznačně nejlepším místě v Praze, o kterém jsem ani nesnila. Vlastně ani o akci takových rozměrů. Zásadní je, že jsem to celé nebudovala pro byznys, ale pro lidi, kteří něco tvoří, baví je to a rádi by se tím živili - prostě pro ty tvůrce, kteří mají osud jako já.
Jaká osobní rozhodnutí jste musela udělat ve chvíli, kdy jste měla zaštítit tak velikou věc?
Nejnepříjemnější rozhodnutí, která musím podstupovat, jsou ta, když s nějakou novotou pomáhá nějaký z mých přátel, věc se vyvine a rozroste, a pak jeho vědomosti a zkušenosti už nestačí a je třeba přijmout namísto něj profesionála v daném oboru. To je pak velmi nepříjemné.
Je těžké rozšiřovat prostory?
Prostor máme jasný - Piazzetu Národního divadla. Jiná místa jsme již vyzkoušeli, Piazzeta je stále naprosto nejvhodnější. I ta má však svá omezení. Pak skutečně není snadné, nenabídnout místo tolika šikovným lidem na naší akci jenom proto, že se nevejdou.
Zaznamenáváte tedy nárůst prodejců, kteří se na Dyzajn market přihlašují?
V součtu za rok určitě. Vzhledem k tomu, že je akce venku, tak se na některé edice hlásí prodejců méně, na některé více. Zásadní je, že se nám hlásí vždy minimálně o sto designérů více než pro ně máme míst. Selekce je nutná, výběr děláme s týmem. Snažíme se, aby se u více stánků neopakovala podobná tvorba, což nejde vždy a také každý podobnost a nepodobnost vnímá jinak.
Mění se i struktura lidí, kteří Dyzajn market navštěvují? Evidujete třeba více zahraničních návštěvníků?
Díky umístění Dyzajn marketu přichází cizinců hodně. Není ale možné to nijak přesněji spočítat, vzhledem k tomu, že je akce zcela zdarma. Odhadujeme narůstající návštěvnost, cirka deset tisíc lidí. Určitě jsme ale nejnavštěvovanější akce tohoto typu v Praze, vzhledem k prodejům designérů a stánků s občerstvením.
Jak vy a váš organizační tým vybíráte hudební program? Jdete spíš po vkusu návštěvníků, nebo máte větší šanci prosadit umělce a kapely, které se vám zamlouvají osobně?
Doprovodný program připravuje nyní kolega Marek Volf. Vybírá jak neokoukané tváře, tak volí dle osobních vkusových preferencí. Důležité je také to po čem návštěvníci volají. Věřím, že společně s našimi diváky a posluchači pokaždé poznáme spoustu nového.
Dříve jste zacílili očko na mužná pohlaví a připravili pánskou designovou zónu. Platí pořád, že je málo designerů, kteří tvoří výhradně pro muže? Nebo s tím osud už trošku pohnul?
Stále je jich méně. Jenže stejně tak i mužů, kteří se chtějí oblékat designově a originálně. Jde to ruku v ruce. Nabídka, poptávka a nezodpovězená otázka, co z toho má přijít dříve. Za mě by nejprve měla být nabídka od tvůrců, potom následovat šíření toho faktu k těm správným mužům a pak zpětná vazba od zákazníků, zda se jim to dobře nosí, líbí a vyhovuje cenově.
Jak se uchytil již zmíněný "obchod plný designu" Dyzajnoff? Jaký to bylo, otevírat zase něco nového?
Celá rekonstrukce proběhla hodně narychlo a pod šíleným tlakem, ale vše se povedlo na jedničku a úpravy jsou i díky této rychlosti minimální - pro zákazníka takřka neznatelné. Mě osobně to stresovalo skoro půl roku, ale máme v obchodě skvělý tým, což považuji za minimálně čtvrtinu úspěchu. Pak šlo o to nastavit systém, jak to celé bude fungovat. Poté už "jen" otevřít.
Mám tam malou kancelář, takže tam v klidu pracuji na obou projektech. Zpočátku jsem nevěděla, zda půjde sedět na dvou židlích, Dyzajn marketu i Dyzajnoffu, ale zatím se ukazuje, že to jde. O to víc mě to baví.
Plánujete v dohledné době ještě jiné akce podobného typu, nebo je Dyzajn market ažaž?
Protože mám kolem sebe spoustu šikovných lidí, vymysleli jsme před časem projekt #minidyzajn. Má být kontrastem k masové akci, kterou Dyzajn market se svou návštěvností je a zároveň je jakýmsi "návratem ke kořenům", jak kdysi Dyzajn market začínal... Tvůrců bude maximálně třicet. Díky své komorní atmosféře #minidyzajn nabízí návštěvníkům více času pro bližší seznámení s prací tvůrců a mohou se tak těšit z jejich originální tvorby v klidu příjemné kavárny. Nejbližší nás čeká již 22. října v Kavárně co hledá jméno.
Navštěvujete i jiné akce jako je Designblok nebo DesignSupermarket? Jsou tato místa ještě pověstnou skulinou, kde byste si dokázala vyčistit hlavu?
Navštěvuji všechny akce především proto, abych viděla, jak akci produkčně zvládne jiný tým a abych poznala nové designéry a nasbírala kontakty. Takové návštěvy pro mě a náš tým vždy znamenají určitou zpětnou vazbu, co děláme dobře, a co bychom mohli zlepšit.
A jak se vám daří udržovat v chodu Atelier MATE? Nejde při vašem zápřahu trošku stranou?
Tohle mě právě celkem mrzí. Značka byla krásně rozjetá a díky Dyzajn marketu na ní pak nezbyl čas. Teď by třeba i trochu času bylo, ale zase chybí ta správná energie. Trochu šperků tvořím a jsou na každém Dyzajn marketu i v Dyzajnoffu zastoupeny, ale třeba na jejich propagaci a posílení značky čas nemám.
Odnesete si domů z vašich akcí i něco do vlastního domova? Nebo se spíš držíte organizačního řádu věci?
Naštěstí už je to na Dyzajn marketu tak, že tam vyloženě nemusím "pracovat". Na hladký organizační průběh tam dohlíží jiní a mě těší, že mohu vidět, jak to tým zvládá i beze mě. Já se hlavně snažím si to tam užít, projít a poznat nové designéry, mluvit s lidmi a získávat zpětnou vazbu, jak se jen dá. Na akci je to pro mě mnohdy dost složité a zároveň to tam miluju.
Kdybyste měla něco doporučit z nadcházejících akcí, na co bychom se měli těšit úplně nejvíc?
Blíží se Dyzajn market, který začne 24. září a potrvá do 25. září. Návštěvníci se mohou těšit na skvělou atmosféru, více jak 180 designérů, skvělé jídlo a pití, koncerty a workshopy. A 22. října právě v Kavárně co hledá jméno slibovaný #minidyzajn.
S týmem, který tvoří Dyzajn market a Dyzajnoff, pracujeme na tom, aby široká veřejnost mohla poznat co nejvíce šikovných tvůrců a designérů z naší země i okolí a vyzkoušet si, že kvalita se právě dá najít v této tvorbě snáz než v obchodních centrech. Navíc je každý kousek jedinečný a tvořený s láskou, protože se nic nevyrovná tomu pocitu, že "nechodíte do práce", ale prostě tvoříte a to je váš život.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.