Ministři ustavili radu, která bude koordinovat zařazení Národního hřebčínu Kladruby na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ministr zemědělství Marian Jurečka a ministr kultury Daniel Herman (oba KDU-ČSL) dohodu o zřízení devítičlenné rady podepsali. Ustanovením rady podle nich ČR zahájila finální krok, kterým se bude závazně ucházet o zařazení mezi památky UNESCO.
Předsedou rady bude první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, mezi členy jsou například místopředsedkyně Senátu ČR Miluše Horská, státní tajemník ministerstva kultury Zdeněk Novák, náměstek pro ekonomiku a informační technologie ministerstva zemědělství Zdeněk Adamec, poslanec Jan Chvojka (ČSSD) či náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír Dolejský. Funkční období rady je pětileté, členové mohou být jmenováni opakovaně.
V příštím roce by měl hřebčín podat přihlášku pro zařazení do UNESCO, několik dalších let pak bude podle předpokladů trvat, než případně bude na seznam zařazen. Podle Jurečky by mohl být hřebčín v budoucnosti stejně oblíbený pro návštěvníky jako Český Krumlov.
Hřebčín byl poslední dva roky rekonstruován, opravena byla většina staveb, mezi nimi 16 národních kulturních památek. Zrekonstruovaný byl kromě hlavního stájového areálu s přilehlými dvory Františkov a Josefov i zámek, kostel svatého Václava a Leopolda, kočárovna, postrojovna, kaple Povýšení sv. Kříže, tři obytné domy, lesovna a bývalá vodárenská věž.
Komplex hřebčína byl v roce 1995 spolu se základním kmenovým stádem starokladrubského koně prohlášen kulturní památkou, o sedm let později v 2002 byl prohlášen národní kulturní památkou. Kmenové stádo tvoří 65 klisen a čtyři hřebci v bílé barvě a stejný počet vraníků. Hospodářské zvíře se tak podle ministerstva zemědělství poprvé v českých dějinách stalo oficiální součástí kulturního dědictví ČR.
Hřebčín chová celkem zhruba 500 koní. V Kladrubech jsou ustájeni starokladrubští bělouši spolu s malým stádem českých teplokrevníků, v dceřiném hřebčíně Slatiňany na Chrudimsku jsou ustájeni starokladrubští vraníci. Starokladrubský kůň je jediné původní české plemeno koní chované na území českých zemí. Patří mezi nejstarší dochovaná kulturní plemena koní na světě a tvoří součást národního a světového kulturního bohatství. Hřebčín v Kladrubech je nejstarším velkým hřebčínem na světě.
Hřebčín zahájil opravy až na potřetí. První dva tendry nebyly ukončené. Jeden neměl všechny náležitosti, druhý vyšetřovala policie. V lednu po dvou a půl letech ukončila vyšetřování okolností zakázky, obvinila 18 lidí a pět firem.
"Byly tady určité komplikace při rekonstrukci, to všeobecně víme. Všichni lidé, které jsou podezřelí z pochybení při realizaci tohoto projektu už v národním hřebčíně nepracují. Nepracují ani v mém resortu," řekl dnes ČTK Jurečka. Pochybení při rekonstrukci by podle něj ohrozit zařazení do seznamu UNESCO nemělo.
Zařazením do seznamu UNESCO by si hřebčín měl polepšit finančně a měla by mu vzrůst návštěvnost. Například Kraj Vysočina dává na udržování památek UNESCO peníze navíc. Na obnovu těchto památek přispívá také Evropské unie. Mnozí světoví turisté objíždějí pouze památky zařazené do tohoto seznamu.