Pasivní dům Ytong vyhřejete i vlastním tělem!

Relax
9. 5. 2011 00:01
Pasivní domy se obejdou prakticky bez vytápění. Při opravdu nízkých teplotách se k přitápění používají malé radiátory a přímotopy v jednotlivých místnostech, sálavé panely nebo elektrické topné rohože s minimálním výkonem i spotřebou.
Pasivní domy se obejdou prakticky bez vytápění. Při opravdu nízkých teplotách se k přitápění používají malé radiátory a přímotopy v jednotlivých místnostech, sálavé panely nebo elektrické topné rohože s minimálním výkonem i spotřebou.

V pasivním domě spotřebujete na vytápění oproti běžnému domu až o 75-90 % méně energie. Budova si až na pár dní v roce vystačí sama bez aktivního topení. Jak je to možné?

Dům, který sbírá druhotné energetické zisky

Pasivní dům je navržený tak, aby pro výrobu tepla stačily pasivní energetické zdroje: teplo získané přes okna ze sluneční energie nebo vyzařování tepla ze spotřebičů, které jsou denně v provozu (počítače, televize, ledničky). Pasivní domy ale nevědomky vyhříváte i vlastním tělem.

Více pohybu, více energie

Princip spočívá v teplotě lidského těla, která se mění v průběhu dne vlivem vnějších a fyziologických faktorů (pohyb, trávení apod.) Pouze při sezení člověk vyprodukuje zhruba tolik tepla jako žárovka o síle 60 Watt. Pohybem vyrábíme ještě větší teplo - tancováním až tolik, kolik dodá žárovka o síle 240 Watt.

Souvrství z obvodových tvárnic Ytong třídy P2-400 a z tepelněizolačních desek Ytong Multipor má celkovou tloušťku 500 mm. Obvodová stěna je stejně silná, pevná i únosná, má ale dvaapůlkrát lepší izolační parametry.Základem je promyšlený projekt

Myslet na pasivní dům před zahájením výstavby je obvykle pozdě. Podstatný je už samotný výběr pozemku a vhodná orientace vůči slunci. Svou roli hraje také půdorys a tvar domu. Pasivní dům měl by mít kompaktní tvar s přímými liniemi, správné rozmístění a zónování místností a dostatečnou velikost okenních otvorů s izolačními trojskly.

Nejúspornější řešení od podlahy až po střechu

Pasivní stavby musí mít od základů až po střechu dokonale provedený obvodový plášť bez netěsných spár, kterými by unikalo teplo. Při výběru obvodového zdiva byste si měli položit následující otázky:

  1. 1. Jaké má obvodová konstrukce tepelněizolační vlastnosti? Hodnoty tepelné izolace se u jednotlivých stavebních materiálů výrazně liší a neplatí přímá úměra, čím silnější konstrukce, tím lepší izolační parametry.

  2. 2. Jak snadno a bezchybně se z materiálu staví? Jednoduchý způsob výstavby snižuje riziko špatně provedených konstrukčních detailů, kterými by mohlo z objektu unikat teplo.

  3. 3. Řeší stavební systém obálku domu od podlahy po střechu? Nedoporučuje se kombinovat produkty různých značek. Žádný výrobce nezaručí, že výsledná konstrukce bude fungovat.

Pasivní dům Ytong

Dokonalé řešení nabízí pórobeton Ytong. Konstrukce pro pasivní domy je navržena z obvodového zdiva Ytong P2-400 tl. 300 mm a tepelněizolačních desek Ytong Multipor. Spojením těchto materiálů vznikla unikátní pevná vrstva, která vypadá a funguje jako homogenní zděná stěna. Na rozdíl od jiných zateplených konstrukcí netrpí kondenzací vodních par a optimálně dýchá. Výsledný dům se pyšní téměř nulovou spotřebou při vytápění, dlouhou životností, odolností a příjemným vnitřním klimatem po celý rok.

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ