Dařbuján a Pandrhola: Hlinomaz se bál Sovákovy léčby

Relax
10. 12. 2022 15:00
Jiří Sovák jako havíř Kuba a Václav Lohniský v roli Smrťáka.
Jiří Sovák jako havíř Kuba a Václav Lohniský v roli Smrťáka.

Filmová pohádka, jež spatřila světlo světa v roce 1959, vznikla podle knižní předlohy Jana Drdy (†55) a scénář spolu s ním upravil režisér Martin Frič (†66). Právě z této pohádky pochází výraz zakořeněný v našich slovnících »moribundus«. Znáte jeho skutečný význam?

Když chudému havíři Kubovi a jeho ženě Markýtce přinese vrána na Kocandu dvanácté dítě, rozhodne se pro něj Kuba najít spravedlivého kmotra. Odmítne samého Pánaboha i čerta a vybere si Smrťáka, který Kubu obdaří zázračnými léčivými schopnostmi. Havíř si tak za léčení nechává od bohatých platit a chudým navrací zdraví zadarmo. Když potká nemoc bohatého sládka Pandrholu, jenž Kubovi odmítl pomoci v nouzi, Kuba se zdráhá ho léčit, a proto vymyslí všelijaké úkoly, které když splní, vyléčí ho. I když s tím Smrťák nesouhlasí.

Jenomže co čert nechtěl, sládek nechá Smrťáka zavřít do sudu, čímž se všichni včetně zvířat stanou nesmrtelnými. Smrťáka se ale podaří vysvobodit a každý spravedlivě zaplatí za své činy. Pohádka vznikla tři roky po natáčení filmu Hrátky s čertem a oku bystrého diváka neunikne fakt, že v ní byly znovu použity některé kulisy. Vesnička Kocanda byla postavena celá ze dřeva a scény, jež se odehrávají ve staveních, byly natáčeny v barrandovských studiích. V hlavních rolích se objevil Jiří Sovák jako havíř Kuba, Rudolf Hrušínský coby lakomý Pandrhola a Václav Lohniský si zahrál Smrťáka.

Hlinomaz dostal příplatek

Natáčení nebylo snadné pro Josefa Hlinomaze v roli krupaře Bašty. Znalci pohádky si jistě vybaví jeho léčebnou proceduru v kádi s moukou a dalšími »léčivými« ingrediencemi, za kterou žádal zvláštní příplatek. Scénu se nepodařilo natočit napoprvé, a tak není divu, že byl při práci dost rozladěný. Ještě po patnácti letech, kdy se setkal se Sovákem při natáčení Chalupářů, ho přivítal větou: "Doufám, že tu nechceš zase léčit."

Moribundus se ujal

Jednou z podmínek, kterou dal filmový Kuba Pandrholovi, bylo, aby na sosnách rostly jitrnice. Mohlo by se zdát, že to byl příjemný úkol pro herce, kteří se měli do konzumace jitrnic s chutí pustit, leč tomu tak nebylo. Když se tato scéna natáčela, byl parný den a nikdo na jitrnice neměl chuť. Lékařským konziliem byla Pandrholovi v pohádce diagnostikována nemoc zvaná moribundus, jež se stala v Česku hojně používaným synonymem pro takřka jakoukoli nemoc. Tento název vychází z latinských slov morior a bundus a v překladu to znamená stav blížící se smrti.

Autor: - mar -Foto: , Reprofoto, archiv ČT, Čsfd.cz

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ