Tým výzkumníků učinil unikátní nález, když našel v hrobce na západě Číny možná nejstarší vlněné kalhoty na světě. Kalhoty a další kousky oblečení jsou podle radiokarbonového měření staré až tři tisíce let. Vědci je objevili ve dvou hrobkách v Tarimské pánvi.
Kousky oděvu mohou pocházet podle článku v časopise Quaternary International z 10. až 13. století před Kristem. Mužům, kteří kalhoty ze tří kusů tkaniny nosili, mohlo být podle odhadů kolem 40 let a dle stylu kalhot jezdili zřejmě na koních.
Výzkumníci Ulrike Beck a Mayke Wagner z Německého archeologického institutu v Berlíně řekli, že kalhoty obepínaly těsně nohy a podle širokého rozkroku se zřejmě jednalo o předchůdce dnešního jezdeckého oděvu. V hrobce byly nalezeny i další propriety související s jezdectvím - dřevěné udidlo, bič, luk a válečná sekera.
Kožené kalhoty měly podle některých archeologů lidé ve svém šatníku už před zhruba čtyřmi tisíci lety. I tyrolský ledový muž Ötzi měl na sobě jakési kožené, zřejmě kozí, kamaše. Pravěcí lidé podle archeologů používali k výrobě kožených kalhot také rostliny a vypomáhali si například prý kůrou z břízy.