Češi mají rekord, vyrobili největší láhev na whisky na světě

Relax
17. 8. 2012 17:49
Čeští skláři udělali největší láhev na whisky na světě.
Čeští skláři udělali největší láhev na whisky na světě.

Čeští skláři udělali největší láhev na whisky na světě, vejde se do ní 228 litrů tohoto alkoholu. Objednávka přišla od významného skotského producenta whisky. Ručně foukanou láhev vysokou 1,7 metru a vážící 50 kilogramů vytvořili skláři ze sázavské firmy Kavalierglass spolu s techniky sklárny BOMMA ve Světlé nad Sázavou.

"Světový rekord bude v Guinnessově knize rekordů," sdělil Radek Váňa ze světelské firmy. "Jde o první české sklo zastoupené v Guinnessově knize rekordů," dodal.

Firma Edrington Group, mimo jiné výrobce whisky značky Famous Grouse, se rozhodla překonat konkurenční značku Jack Daniels, která dosud držela rekord s láhví o objemu 174 litrů. Láhev českých sklářů se plnila pravou skotskou whisky v neděli v nejstarší skotské palírně Glenturret blízko Edinburghu. Palírna tak oslavila 107. výročí založení.

"Rekordní láhev whisky je nyní vystavena v návštěvnickém centru v Glenturretu, které ročně navštíví přes 200 tisíc návštěvníků a milovníků tohoto nápoje," doplnil Váňa.

Projekt zajišťovala sklárna BOMMA, která byla letos otevřena ve Světlé nad Sázavou. Nápojové i dárkové sklo v ní bude vznikat podle návrhů českých i zahraničních sklářských výtvarníků. Sklárna patří podniku Bohemia Machine, který se výrobou skla zabývá několik let.

Autor: ČTK Foto: BOMMA (Bohemia Machine)

Další čtení

ilustrační obrázek

Bývalý lom ČSA se otevírá veřejnosti: nová stezka, virtuální prohlídky i den otevřených dveří

Relax
17. 4. 2026

Nejčastěji pozorovaným motýlem byla v loňském roce babočka paví oko

Relax
16. 4. 2026

Tam, kde se hory potkávají: Objevte magické trojmezí z paluby hotelu Helios

Relax
16. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ