Dnešní člověk je posedlý produktivitou, proto má pocit, že i o dovolené musí stále něco dělat. A přesně toho využívají i před Vánoci zážitkové agentury.
Začalo to u dnes už zcela běžného seskoku padákem či letu balonem, pokračovalo nocí strávenou ve vězeňské cele a dnem, kdy se člověk stal popelářem nebo bagristou, teď nejvíc letí projet se v tanku nebo proletět se stíhačkou. Podobné zážitky nabízí čím dál více agentur a čím dál více lidí je pořizuje svým blízkým coby opravdu originální dárek.
Překvapivě je ale nepořizují mladí a impulzivní lidé, kteří mají rádi adrenalin a dobrodružství, ale naopak ti, kteří jsou posedlí plánováním a vlastní produktivitou. Jejich cílem není ani tak darovat něco, po čem příjemce daru dlouho touží. Podle nové studie, kterou podnikli výzkumníci z Columbia Business School, chtějí spíš šokovat, přicházet stále s něčím novým, překonávat všechny dosavadní dary.
"Kromě toho je sami rádi přijímají. Ovšem ne proto, že by chtěli vyzkoušet tolik neobvyklých věcí, jde jim spíš o pocit, že jejich život není nudný. Chtějí být sběrateli neobyčejných prožitků, které by z nich dělaly neobyčejné lidi," vysvětlila pro magazín Time spoluautorka studie Anat Keinanová, která vyučuje marketing také na Harvardu.
Podobný jev se prý dá vysledovat i na upomínkových předmětech a suvenýrech. Kupujeme si je takzvaně na památku, ovšem ve skutečnosti jimi chceme zdokumentovat své úspěchy. A to, že se nám podařilo vycestovat do různých koutů světa, člověk za záviděníhodný počin rozhodně považuje.
Podle Keinanové je to přirozený důsledek toho, že dnešní člověk stále někam spěchá a nerad ztrácí čas. Během čekání na tramvaj si vyřídíme pár telefonátů, v tramvaji si přečteme noviny, ve výtahu vždy mačkáme tlačítko na zavření dveří, abychom neztratili drahocenné vteřiny, a o dovolené podnikáme nevšední věci, protože si nemůžeme dovolit jen tak bezcílně lenošit.