Dílo celé vesnice. Betlém ze slaného těsta čítá už sto figurek

Relax
9. 12. 2017 13:09
V Košticích na Lounsku se rozrůstá obecní betlém, který ze slaného těsta vyrábějí obyvatelé obce.
V Košticích na Lounsku se rozrůstá obecní betlém, který ze slaného těsta vyrábějí obyvatelé obce.

V Košticích na Lounsku mají originální betlém ze slaného těsta. Jeho součástí je už sto figurek. Na tvorbě obecního betlému se od roku 2013 podílí celá vesnice.

Na snímku si lidé prohlížejí betlém s figurkami ze slaného těsta v Košticích na Lounsku.S nápadem na vznik betlému, který by patřil celé vesnici, přišla Irena Hellerová. "Zaujal mě článek o jedné paní keramičce, která se sousedy a přáteli vytvořila betlém pro jednu malou jihočeskou vesničku. Strašně se mi zalíbila myšlenka společné práce na betlému," řekla. Protože práce s keramikou je složitá, padla volba na slané těsto.

V roce 2013 byla dílna svolána do hospody. Základ měli všichni stejný, figurku z formy ve tvaru klíčové dírky, sami pak dotvářeli obličej, vlasy a dárky. "Myšlenka je ta, že postavy nesou Ježíškovi dárek, každý tak trochu charakterizoval sám sebe, místní pekařka vytvořila postavu, která nese koláče, další rajčata, můj paňák drží česnek," popsala Hellerová. Nechybí ani ovečky a postavy od dětí.

Celkem vzniklo 90 figurek, deset jich vytvořili Němci, kteří přijeli do Koštic na návštěvu. "Příští rok budeme muset některé postavy poopravit a možná zase něco napečeme," podotkla Hellerová.

V Košticích na Lounsku je k vidění i mechanický betlém. Na snímku Antonín Jaroš upravuje figurky svého mechanického betlému.Zatímco příprava těsta, které je z hladké mouky, vody a soli, je jednoduchá, samotné pečení je náročné, a to hlavně na prostor, na plech se totiž vejde jen jeden panáček. "Tři krále jsem sušila pod krbovými kamny a jeden se mi připekl, naštěstí to byl zrovna ten černý," zmínila Hellerová. Figurky jsou i po letech tvrdé a nic jim nechybí, slané těsto totiž myši zrovna neláká.

Kromě obecního betlému mají v Košticích ještě jeden mechanický. Vyrobil ho Antonín Jaroš z překližky, pohon vytvořil ze starého motoru. Aby i si děti udělaly představu, jak funguje, je korpus prosklený. "Dohromady tak váží skoro padesát kilogramů," podotkl Jaroš. Postavy a objekty jsou domalovány pastelkami a tuší. K vidění bude mechanický betlém z Koštic 16. prosince na adventních trzích v lounském muzeu.

Betlémy se lze nyní kochat na řadě dalších míst v Ústeckém kraji, vystavují se kostelech, muzeích i školách.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ