Dva roky "prázdnin". Patrioti objedou svět v "očesané" octavii

Relax
31. 8. 2014 17:01
Cestovatelé Kateřina Nováková a Ladislav Bezděk.
Cestovatelé Kateřina Nováková a Ladislav Bezděk.

Navštívit šest desítek zemí a projet pět obydlených světadílů plánují během dvou let na cestě kolem světa Ladislav Bezděk s přítelkyní Kateřinou Dvořákovou. Během svého putování chtějí posílit český patriotismus. Plánují proto svým vozem projet místa, která jsou spojena se slavnými Čechy a svá dobrodružství chtějí prožít i za pomocí českých výrobků jako jsou botasky, nůž "rybička" a škodovka.

Na cestu vyrazí z Krásné Lípy ve Šluknovském výběžku v pondělí. Nejprve zamíří do Turecka a Egypta, poté projedou Afriku až na její nejjižnější místo. "Chtěli bychom dobýt všechny nejjižnější body všech pevnin, na kterých budeme," řekl Bezděk. Na každém se chtějí vyfotit s vlajkou Krásné Lípy.

Z Afriky přeplují Atlantický oceán do Jižní Ameriky, kde navštíví všechny tamní země. Poté přes Střední Ameriku a Mexiko projedou Spojené státy americké a z Kanady přeplují do Austrálie a posléze Afriky.

Přesnou trasu si oba cestovatelé zatím nestanovili. Vzhledem k časové vzdálenosti třeba ještě nevědí, zda se ze severní Indie vydají přes Pákistán a Afghánistán. Záležet bude na aktuální bezpečnostní situaci.

V plánu mají i další dobrodružné trasy, třeba projet opuštěnou západní Austrálií nebo Barmou, která teprve nedávno otevřela své pozemní hraniční přechody. Kvůli komplikacím ze strany čínských úřadů se vyhnou Číně. Za průjezd by totiž museli podle Bezděka zaplatit 10 tisíc dolarů a souhlasit s doprovodem.

Celou cestu chtějí zdolat sériově vyrobenou mladoboleslavskou Škodou Octavií. Vůz byl pouze drobně upraven kvůli praktičnosti na úkor pohodlí, cestovatelé z něj třeba nechali odstranit klimatizaci nebo elektrické stahování oken. "Chceme ukázat, že takovou cestu zvládne i dnešní škodovka," řekl Bezděk s odkazem na cestovatele Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda, kteří s vozem Tatra 87 na konci čtyřicátých let podnikli cestu do Afriky a Jižní Ameriky.

Autor: ČTK Foto: www.bigtrip.cz

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ