Deset tisíc fotografií nafotilo dvanáct lidí, kterým půjčil svůj aparát fotograf, jenž se schovává za pseudonymem Fotograf bez talentu. Běžně se věnuje sociálním projektům, teď chtěl otestovat, zda u někoho víc než radost z fotografování převládne touha digitální zrcadlovku ukrást nebo prodat. Během celého loňského roku se to však nestalo. Každý oslovený ho používal právě 30 dní. Proto se autor projektu rozhodl nyní poslat díky sponzorům mezi lidi pět fotoaparátů.
"Vzal jsem svůj foťák, se kterým jsem do té doby fotil, a poslal ho mezi lidi zcela náhodně a úplně bez pravidel. Nešlo o soutěž, ani nic podobného. Pouze mě zajímalo, zda je reálné, že si každý z náhodně vybraných lidí foťák vyzkouší po dobu jednoho měsíce a následně ho pošle dál někomu, koho sám úplně náhodně vybere," uvedl fotograf stojící i za jinými projekty se společenskými tématy.
"Slíbil jsem, že pokud se akce podaří, pokusím se ji zopakovat v mnohem větším rozsahu," dodal fotograf. Fotoaparát, který absolvoval první experiment, vydražil a výtěžek dražby věnoval Armádě spásy na projekt Nocleženka. Za každou věnovanou stokorunu může jeden člověk bez domova strávit noc v teple, dostane najíst a možnost osprchovat se.
Díky partnerům získal Fotograf bez talentu pět nových zrcadlovek, které na konci ledna pošle mezi lidi. "Náhodně vyberu první majitele, kterým fotoaparáty daruji. Tím se stanou jejich vlastnictvím a bude na nich, zda mému přání vyhoví," řekl k novému experimentu.
Přál by si, aby si každý majitel fotoaparát nechal nejdéle jeden měsíc, než ho předá dál. Nebude kontrolovat, zda to dělají, pouze je bude kontaktovat. Když zjistí, že vybraný člověk přístroj poslal dále, nabídne mu možnost rozhovoru a zveřejnění fotografií, které pořídil, jako tomu bylo v první fázi projektu. Dvanáct jeho účastníků na webu popisuje, jak zjišťovali, zda by je focení bavilo, jak experimentovali s technikou, jak zkoušeli dávat a nic nechtít zpět, fotit své blízké a zaznamenávat momenty svých životů.