FOTO: Lidé obdivovali historické hangáry a stíhačku MiG-29

Relax
30. 4. 2016 16:03
MiG-29 v Leteckém muzeu.
MiG-29 v Leteckém muzeu.

Historické letecké hangáry, ve kterých jsou vystaveny i stroje, jež se přímo v nich před desítkami let vyráběly, přilákaly do Leteckého muzea Kbely stovky lidí. Muzeum, které je přístupné zdarma, zahájilo novou sezonu. Dalším lákadlem pro milovníky letecké techniky byl letoun MiG-29, který dosud chyběl v kompletní kolekci těchto stíhacích letadel sovětské výroby. Od dopoledne historické i novější stroje v hangárech, na volných prostranstvích i ve vzduchu obdivovali jejich fanoušci od nejmenších po pokročilé, často bývalé letce.

"Dlouhou dobu jsme se snažili získat tento letoun do sbírek Vojenského historického ústavu (VHÚ), protože máme stíhací letouny značky MiG od 50. let až po poslední MiG-21, který létal u československého, respektive českého letectva. Po rozdělení federace jich část odletěla na Slovensko a část byla vyměněna do Polska za vrtulníky Sokol. A nám chyběl do série," řekl ředitel VHÚ Aleš Knížek.

Veřejnosti se poprvé otevřely výstavní prostory v historických hangárech č. V a VI v areálu Stará Aerovka.

Čekalo se tedy, až se tyto stroje "uzemní" a vyřadí z výzbroje a získá je Vojenský historický ústav v Bratislavě. Poté byl MiG-29 vyměněn za Il-28 z ČR. "Ten na Slovensku nebyl, takže pro Slováky to byla také výhodná výměna. Jsme velice rádi, že máme tohle letadlo ve Kbelích. MiG-29 je sice ze Slovenska, ale původně sloužil a létal na letišti v Žatci, takže se české letadlo vrátilo zpět do ČR," řekl Knížek.

Stíhačky MiG byly podle vojáků a odborníků tím nejlepším, co měla někdejší Československá lidová armáda z letecké techniky k dispozici.

Suchoj Su-22M-4.

Druhou novinkou v prezentaci letecké a vojenské historie je zpřístupnění dvou hangárů v areálu Stará Aerovka, kam návštěvníci neváhali přejít asi kilometrovou cestu z areálu muzea.

"Areál Staré Aerovky, to je příběh sám o sobě, protože se dochovaly historické hangáry, které byly postavené ve 20. a pak ve 40. letech. A to díky tomu, že za druhé světové války se česká letiště moc nebombardovala. Proto letecké muzeum může své exponáty vystavovat v dobových hangárech, což je světově unikátní věc," upozorňuje Knížek.

Aero L-159 Alca.

Hangáry byly ale ve špatném stavu. "Ve spolupráci s podnikem Letecké opravny Malešice jsme získali grant z prostředků Norských fondů, bez nich bychom to neopravili, protože se jedná o 22,8 milionu korun. A zachránilo se tím kulturní dědictví ČR," řekl ředitel. Za kulturní památku je prohlášen celý areál Aerovky. VHÚ se podle něj bude snažit asi do deseti let opravit i zbývající dva hangáry.

Po opravě těch prezentovaných se mohla některá letadla ze Kbel přesunout do Staré Aerovky. "V jednom hangáru je letadlo, které se vyrábělo ve 20. letech přímo v něm, to je stíhací letoun Aero A-18. Doplňuje ho celá vývojová řada cvičných letounů, které se v továrně Aero vyrábějí dodneška. Tím jsme si udělali historii Aera v původním hangáru," řekl ředitel.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Soňa Klepek: Jonášová Ve víru spotřeby

Relax
9. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ