Jeden z nejtěžších menhirů v Evropě přijel do Holašovic

Relax
30. 8. 2014 17:12
Menhiry v Holašovicích.
Menhiry v Holašovicích.

Jeden z nejtěžších menhirů v Evropě doputoval do Holašovic na Českobudějovicku. Kámen o přibližné váze 60 tun vezl na místo speciální kamion ze Studánek na Českokrumlovsku. Přibližně 70 kilometrů vzdálená cesta trvala čtyři hodiny. Monolit se stane v Holašovicích součástí komplexu, který je obdobou slavného Stonehenge.

Náklad přicestoval na náves slavné jihočeské obce před 14.00. Jeho příjezd sledovaly stovky lidí. Před kamionem, který monolit vezl, šel z návsi na místo uložení průvod dobrovolníků převlečených za Kelty. Proces měl napodobovat starověký rituál. Komplex menhirů, který v Holašovicích vznikl, totiž představuje takzvaný keltský kromlech.

"Přesnou váhu kamene teprve zjišťujeme. Zatím ji jen odhadujeme, ale jedná se o přibližný tip, protože každý centimetr tohoto kamene má jinou hmotnost," řekl Pavel Mrkáček z agentury, která transport monolitu zajišťovala. Náklady na manipulaci a převoz menhiru vyčíslil přibližně na půl milionu korun.

Několik metrů dlouhý kámen zatím skončil položený v blízkosti holašovického kromlechu. Jeho součástí by se měl stát příští rok při letním slunovratu. "Jsme moc rádi, že se nám jej sem podařilo dopravit. Šlo o dost náročnou záležitost a nebylo ani snadné sehnat peníze na celou akci. Nakonec se nám to podařilo a snad to pomůže i více proslavit Holašovice," řekl Jan Jílek, starosta Jankova, pod nějž Holašovice spadají. Obec na Českobudějovicku je zapsána na seznamu UNESCO díky specifickému architektonickému stylu selské baroko. V tomto slohu jsou vystaveny domy na návsi.

Kámen výjimečných rozměrů loni vyprostil ze země ve Studánkách speciální tank. Manipulace s balvanem tehdy trvala několik hodin. V pátek jej speciální jeřáb naložil na kamion, na němž monolit dnes cestoval do Holašovic.

Podle tvůrců má holašovický "Stonehenge" psychotronický charakter a ten spočívá ve třech funkcích. První je léčivá, energie stavby prý pozitivně působí na 95 procent chorob patologického spektra, nestačí ale na léčbu zhoubných nádorů. Dále je kruh vhodný k meditacím a podpoře duchovního rozvoje. Třetí funkce spočívá v eliminaci patogenních zón.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Hofmanová Markéta

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ