Jihočeské muzeum vystavuje vzácného Černého Petra z roku 1850

Relax
14. 9. 2017 20:23
Hra Černý Petr z roku 1850.
Hra Černý Petr z roku 1850.

Svět hracích karet, jejich historii i vývoj kartářského řemesla přibližuje výstava Jedny karty nestačí, která začala v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Přináší kolem 2500 karet včetně hry Černý Petr z roku 1850, jež se v Evropě dochovaly jen dvě. Řekl to spolupořadatel a sběratel karet Milan Bednář. Výstava potrvá do 14. ledna.

Návštěvníci poznají pestrost karetních druhů, velikost karetních listů, jejich tvary, obsah i grafické zpracování. Kolekce vysvětluje pojmy, jimiž se označují sady karet, nabízí díla nejvýznamnějších jihočeských kartýřů (výrobců karet) a výtvarníků, jako byli Mikoláš Aleš, Alois Macháček a Karel Weiberzahn z Českých Budějovic či jindřichohradecký Josef Landfras. V sále jsou dále hry, které navrhli Adolf Born či Karel Toman, i dětské hry Rolnička, Sherlock Holmes, kvarteta s dopravní tematikou, pohádková či kvarteta s přírodními motivy. O kvartetech chystá Bednář s kolegou knihu.

Výstava nese název Jedny karty nestačí."Weiberzahna jsem objevil tady ve sbírkách, o jiné jeho hře nevíme, je možná jediná. Macháček udělal víc her, bydlel v ulici Karla IV., vystavujeme dvouhlavé mariášky, žolíkovky a trappolky neboli špády, hry, kde byly kameny poháry, květy nebo mince, hole a meče," řekl Bednář.

Za velké lákadlo pokládá Černého Petra z roku 1850. Počátky této hry se datují do roku 1840, v muzeu vystavený je jedním z prvních. "Černobílá verze, většina karet ještě neměla zadní stranu, je tam čistý papír. Je to docela velká vzácnost, vím momentálně o dvou hrách v Evropě," řekl Bednář.

Sám karty sbírá od roku 1969, odkdy i kouzlí. Čaruje se s balíčkem bez žolíků, a protože na soutěže jezdili lidé ze zahraničí, zjistil, jak jsou žolíci pěkní, a začal je hromadit. Později přidal zadní strany karet, takzvané reversy, a když ve starožitnictví našel krásnou karetní hru, bylo rozhodnuto. Dnes má 3000 her, stejný počet žolíků a 12 tisíc reversů.

Milovníky tajemna podle muzejníků okouzlí staré, takzvané cikánské věštecké karty, taroty i nejmodernější vykladačské karetní hry. Zastoupeny jsou i exotické karty z Japonska, Číny, Vietnamu a Indie.K vidění jsou i hry, které navrhli Adolf Born či Karel Toman.
"Výstava není určena jen karbaníkům a milovníkům stolních her, ale cílí na celou veřejnost. Právě v dnešní přetechnizované době počítačů může nabízená kratochvíle překlenout generační rozdíly a celé rodině zpříjemnit prodlužující se podzimní večery," řekla pracovnice muzea Nora Jelínková.

Expozici doplňují karetní lisy, hrací stolky, krabičky na karty i porcelánové tácky, na nichž jsou karty z roku 1750. K výstavě vyšla edice dvouhlavých mariášových hracích karet Alois Machaczek in Budweis.

Zřizovatelem muzea je Jihočeský kraj, letos mu dal na provoz 40,1 milionu korun. Ve sbírkách má muzeum téměř milion předmětů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pancer Václav

Další čtení

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Soutěž o svíticí létající talíř od Albi

Relax
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ