Orchideje, kaktusy a jiné exotické rostliny zaplnily dva sály Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Začala zde výstava, která potrvá do 12. února a představuje kolem 1500 tropických rostlin i ukázky hmyzu. Loni přilákala výstava 6000 lidí.
Prostory zdobí několik set kaktusů, sukulentů, bromélií a odhadem 500 orchidejí. "Z těch výjimečných jsou tu pěkné cattleyi, velké orchideje, které ještě kvetou, nebo madagaskarský rod Angraecum, které jinde nejsou moc vidět. Měli tu být ptáci, které jsme měli loni poprvé, ale kvůli veterinárním opatřením proti ptačí chřipce nebudou. Máme sice nainstalovanou klec, ale bez ptáků," řekl garant výstavy Zdeněk Kletečka.
Návštěvníci spatří tropické rostliny původem z jižní a střední Ameriky, některé z jihovýchodní Asie a také z Afriky. Hodně z nich jsou vyšlechtěné druhy. "Ty se už nevyskytují, ale člověk je vyšlechtil, aby měly velké květy, menší nároky na ošetřování a víc vydržely," dodal Kletečka.
První místnost připomíná sušší biotopy, zaplnily ji kaktusy, sukulenty, strom s broméliemi či drobní obratlovci. Druhý sál nabízí orchideje, masožravé rostliny a terária s hmyzem. "Tato expozice má navodit atmosféru tropického pralesa. Na panelech se lidé dozví i o našich orchidejích - vstavačích, které jsou sice méně pompézní, ale neméně krásné. Bohužel většina z nich patří mezi nejohroženější rostlinné druhy u nás," řekl Kletečka.
Do 18. ročníku výstavy, jejíž součástí bude poradna pro pěstitele orchidejí, se zapojilo 23 vystavovatelů včetně Zoo Hluboká. Zájem o orchideje se nemění, první rok přilákala expozice 5000 lidí, loni o tisíc víc. Orchidea, specializovaná základní organizace Českého svazu zahrádkářů, ale nové členy díky výstavě nezískává. "Základna je velmi slabá, lidé ve vyšším věku, je nás jedenáct. Mladí nemají zájem, zajímají se o úplně jiné věci," řekla ČTK Marie Zimandlová z Orchidey.