Konec tradice? Karnevalu v Riu chybí peníze

Relax
9. 2. 2018 05:55
Tanečnice v karnevalovém průvodu v Riu de Janeiro.
Tanečnice v karnevalovém průvodu v Riu de Janeiro.

Hudební skupiny nazývané blocos přitahují tisíce zvědavců na karnevalu v Riu de Janeiro svými pestrobarevnými průvody a živou muzikou. Ale těmto přehlídkám amatérské hudby chybějí peníze, píše agentura AFP.

Blocos, které často zakládají amatérští hudebníci a které nejsou v zahraničí tolik známé jako školy samby, se staly významnou součástí karnevalu v Riu, největšího svátku na světě před začátkem půstu.

Tyto hudební skupiny, jichž bude letos 473, následují za zvuků samby mohutné davy. Předpokládá se, že se letos uskuteční téměř 600 vystoupení. Některé blocos projdou ulicemi několikrát, a to ještě před pátečním zahájením karnevalu.

Každá z těchto skupin má výraznou identitu, a to počínaje malými blocos a konče těmi velikými, jako je Cordao da Bola Preta, která by mohla v sobotu přilákat na 1,5 milionu účastníků slavností. Bloco Sargento Pimenta sází na písně Beatles okořeněné brazilskou salsou. Jiné skupiny jsou určeny pro děti. Jedna dokonce vystoupí s různě vystrojenými psy.

"Většina blocos se zrodila ze setkání mezi přáteli," vysvětluje Tiago Rodrigues, člen Orquestra Voadora (Létající orchestr), jenž vznikl v roce 2009 a jehož vystoupení již přilákalo přes sto tisíc návštěvníků.

"Bylo nás 15 amatérských hudebníků, vystupovali jsme v několika průvodech a rozhodli jsme se vytvořit skupinu," říká Tiago Rodrigues.

Jejich zkoušky přímo na ulici měly takový úspěch, že Orquestra Voadora bude moci uspořádat několik koncertů ještě před prvním vystoupením na karnevalu. "V roce 2013 jsme zahájili kurzy, abychom naučili hrát další hudebníky," potvrzuje Tiago.

"S tím, jak v posledních 15 letech vznikaly nové blocos, objevovaly se nové tendence a pouliční karneval v Riu prošel obnovou," vysvětluje kulturní producent Rodrigo Rezende.

Jak však roste úspěšnost karnevalu, rostou i náklady: je třeba ozvučení či nasazení soukromých bezpečnostních agentů zajišťujících zdárný průběh celé obří akce. Aby mohly blocos financovat své průvody, pořádají mimo karnevalové období koncerty a hledají soukromé sponzory.

Bloco Quizomba, skupinu založenou v roce 2001, vytvořilo pět přátel, kteří si otevřeli školu bicích nástrojů: ta jim docela vynáší, přilákala již téměř 2000 žáků.

Některé roky se daří lépe než jindy. Každé vystoupení Orquestra Voadora stojí asi 70 tisíc realů (zhruba 420 tisíc korun). "Loni se nám poprvé podařilo, že jsme nemuseli nic platit z vlastní kapsy," říká Tiago.

Aby se skupině lépe vyjednávalo se sponzory, spojila se s dalšími sedmi blocos. "Dokázali jsme získat nějakou podporu, ale zajistit náklady na produkci je velmi složité," říká Igor Conde, šéf školy bicích nástrojů skupiny Terreirada.

Na rozdíl od škol samby na karnevalu nedostávají blocos žádnou přímou podporu.

Pro Rio de Janeiro je příliv návštěvníků v souvislosti s festivalem nebeskou manou. Letos počítá se ziskem ve výši 3,5 miliardy realů (asi 21 miliard korun), zatímco loni to byly "jen" tři miliardy realů (asi 18 miliard korun).

Podle městského úřadu pro turistiku se letos očekává 6,5 milionu návštěvníků, tedy zhruba tolik, kolik má Rio celkem obyvatel. Radnice vynaloží 16 milionů realů (96 milionů korun) na zajištění bezpečnosti a hygieny.

"Zákon zakazuje radnici dávat peníze přímo organizátorům karnevalu," říká ředitel agentury Riotur Rodrigo Paiva. A tak ani tak veliká a známá skupina, jako je Cordao de Bola Preta, není ušetřena finančních těžkostí.

"Pořádáme akce po celý rok, abychom zaplatili naše zaměstnance a udrželi si své sídlo, ale na karneval nezbývají peníze," říká její prezident Pedro Ernesto. "Bez sponzora jsme v úzkých."

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Felipe Dana

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ