Letní kino na Nákladovém nádraží Žižkov už asi nebude

Relax
23. 5. 2018 13:25
Nákladové nádraží Žižkov.
Nákladové nádraží Žižkov.

Kulturní sezona na pražském Nákladovém nádraží letos nebude. Předchozí tři roky spravoval industriální prostory bývalého nákladového nádraží Národní filmový archiv (NFA), nyní se kvůli odkupu budovy a nákladnosti projektu rozhodl, že novou sezonu nezahájí. Sdělila mluvčí NFA Veronika Bokšteflová. Hlavní město jedná s Českými drahami o odkupu nádraží. Podle dlouholetých plánů má v památkově chráněné funkcionalistické budově vzniknout kulturní a vzdělávací centrum.

Jednání mezi Prahou a Českými drahami se podle NFA vyvíjí příznivě a Praha by budovy mohla získat již letos. "V současné době se mluví o prodeji v létě 2018, a proto jsme se rozhodli letos novou sezónu nezahajovat, protože její hladký průběh bychom nedokázali garantovat. Projekt kulturního centra byl také finančně náročný a bez trvalé podpory dlouhodobě neudržitelný," uvedla Bokšteflová. Čelní budova nádraží, která sloužila pro administrativní účely, se má stát v budoucnu sídlem NFA, který zatím působí na několika místech.

"Letos a zřejmě ani jindy v budoucnu kulturní centrum 1435 mm neotevřeme. Děkujeme moc za posledních pár let, všechny vypitý piva, zhlédnutý filmy, vyslechnutý písničky a i to ostatní. Snad někdy v lepší době na horším místě na viděnou," uvedli provozovatelé kulturního centra na Facebooku.

V předchozích letech se NFA snažil vytvořit z nádraží kulturně-vzdělávací centrum. V kulturním programu nechyběly koncerty, výstavy i letní kino. To se letos přesouvá do prostor Anežského kláštera, kde budou ve spolupráci s Národní galerií projekce dvakrát týdně. Zde letní kino zahájí projekce 21. června snímek Karla Lamače Hříchy lásky s živým hudebním doprovodem Johany Švarcové, Martina Ožvolda a Jana Kratochvíla. Kino představí zejména českou kinematografii.

Nákup nemovitosti rada města schválila loni v létě. Praha požádala o možnost přímého odkupu, na což má ze zákona nárok za předpokladu, že budoucí využití objektu bude obecně prospěšné. S tím počítá memorandum, které v roce 2014 podepsali zástupci ČD, Prahy 3 a Sekyra Group. Podle něj má v rozlehlé budově vzniknout společenské a kulturní centrum. Přestavba nádraží má podle studie Prahy 3 vyjít na 1,1 až 1,7 miliardy korun bez DPH.

Stavba nákladového nádraží z 30. let 20. století patřila podle odborníků k nejmodernějším svého druhu v Evropě jak z hlediska technologie, tak z hlediska architektury. Od roku 2013 je nádraží kulturní památkou.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vondrouš Roman

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ