Loutkoherec Josef Borek je pelhřimovským rekordmanem

Relax
8. 6. 2018 21:00
Loutkoherec Josef Borek je zapsán v rekordmanské síni slávy.
Loutkoherec Josef Borek je zapsán v rekordmanské síni slávy.

Do rekordmanské síně slávy byl v pátek při festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově zapsán pětasedmdesátiletý loutkohorec Josef Borek. Podle Agentury Dobrý den, která ocenění uděluje od roku 2003, se nepodařilo najít nikoho, kdo by loutkoherecky ztvárnil víc skladeb klasické hudby. Borek působil v brněnském divadle Radost nebo v pražském Divadle Spejbla a Hurvínka a Minor a od 90. let se věnuje loutkohereckým koncertům vážné hudby. S loutkami vystupoval po celém světě a nyní pravidelně baví návštěvníky pražského Karlova mostu.

Borek byl prvním z těch, kteří v 90. letech obnovovali pouliční umění v Praze, podle jeho vyjádření ho viděli hrát turisté ze stovky zemí. První turné, při kterém zvládl odehrát 60 koncertů, měl v Japonsku. Pozvali ho tam na základě doporučení japonské delegace, která navštívila Divadlo na Vinohradech a kterou bavil svou loutkou Dona Giovanniho. Do té doby měl na repertoáru jedinou skladbu, pro koncerty ale připravil devadesátiminutový program složený z klasické hudby i populárních písní, včetně filmových.

Josef Borek se svými loutkami vystupoval po celém světě.

Borek pochází z Kunovic u Uherského Hradiště, je absolventem pražské AVU a žije v Brně. Hudebním loutkám se začal věnovat po skončení aktivní herecké dráhy. Navrhl a nechal je vyrobit tak, aby je bylo možné ovládat v co největším souladu s hudbou. Skladby pro jeho představení nahrál Štěpán Rak nebo Vladimír Mikulka a svůj divadelní ansamble nazval Musique Marionnette Theatre Boretcheque. "Odkazuji na to, že jsem Borek, že jsem Čech, a taky tím vzdávám hold svému tatínkovi, kterému se říkalo Boreček," vysvětlil loutkoherec.

V rekordmanské síni slávy je nyní dvacet osobností. Vedle Karla Gotta nebo Emila Zátopka se do ní dostali lidé z kuriózními světovými prvenstvími, mimo jiné i sběratel sýrových etiket Ladislav Likler. "Jsou mistři svého oboru, ale nejsou až tak známí," řekl prezident agentury Miroslav Marek.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ