Tip
Millionaire Gallery v Praze. Pořídite i podpisy Bonda či FC Barcelona
29.10.2015 08:45
Dnes otevírá v centru Prahy pobočku Millionaire Gallery, galerie zaměřující se na prodej memorabilií, originálních sběratelských děl a kousků ze světa politiky, historie, showbyznysu a zábavy, sportu i vědy zasazené do koláží. Praha se tak po Miami, Key Westu, Londýně a Dubaji stane pátou pobočkou na světě a jedinou ve střední a východní Evropě.
Návštěvníkům z řad milovníků umění, vášnivých fanoušků, sběratelů i investorů bude k dispozici vždy 60 vystavených děl, mezi nimiž je nyní třeba dres fotbalisty Pelého, dres FC Barcelony podepsaný všemi hráči, Napoleonův vojenský dokument, kolekce fotografií s podpisy všech šesti herců, kteří ztvárnili Jamese Bonda, nebo koláž se všemi grandslamovými tituly Tigera Woodse. Vedle toho je možné objednat i jiné předměty a díla z depozitáře v Miami nebo si nechat vytvořit memorabilii na přání.
"Projekt jsme už představili přátelům a obchodním partnerům. Ještě nemáme otevřeno a několik děl je už zamluvených a k tomu máme i dvě objednávky na výrobu memorabilie na míru. Výroba takových unikátů může trvat měsíce, někdy i rok," uvedl před otevřením vlastník pražské pobočky Tomáš Novák.
Ceny levnějších memorabilií budou začínat na 55 tisících Kč bez daně. Tou nejdražší je prototyp první klávesnice Steva Jobse, jejíž cena se pohybuje kolem milionu korun. "Navíc tu máme jednu specialitu, košili Michaela Jacksona. Ale tu budeme prodávat až za půl roku, a to v dražbě. Vyvolávací cena určitě překročí milion korun," přiblížil Novák cenové rozpětí dostupných děl.
Během třicetileté historie se prodaly stovky tisíc exponátů více než pětadvaceti tisícům zákazníků. Tím nejdražším byla sbírka podpisů všech amerických prezidentů za cenu čtvrt milionu liber, tedy více než devět milionů korun.
Každý exponát dostupný v kterékoli ze světových poboček Millionaire Gallery se navrhuje a kontroluje v USA a následně získá certifikát pravosti s doživotní garancí, který uznávají aukční domy na celém světě, mimo jiné Christie's nebo Sotheby's.
"Sběratelské předměty nabízejí dlouhodobě lepší zhodnocení než třeba vládní dluhopisy nebo zlato. Studie The Investment Performance of Art and Other Collectibles, publikovaná v roce 2013, zkoumala zhodnocení sběratelských předmětů během období let 1900 až 2012.
Sběratelské předměty se v tomto období zhodnocovaly průměrným ročním tempem 6,4 až 6,9 procenta v nominálním vyjádření," zhodnotil investiční potenciál memorabilií hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.