Pro své vyznavače je to Santa Muerte, tedy svatá Smrtka. Někdy jí však říkají i Bílá dívka, Hubená nebo jen Sestra. Její stoupenci věří, že vyslyší jejich prosby. Vatikán ji ale vidí nerad, protože podle něj svádí věřící na scestí. Římskokatolická církev je přesvědčena, že vyznavači svaté Smrtky - kostry oděné do dlouhého hábitu a třímající kosu - jsou zločinci a drogoví dealeři, kteří žádají o laskavost a přitom vykonávají satanistické rituály.
Když papež František loni navštívil Mexiko, řekl, že má obavy o ty, kteří se "nechávají unést iluzemi a oslavují hrůzné symboly, jež propagují smrt".
Farář Juan Carlos Avila Mercado slouží každou neděli v mexické metropoli mši v kostele Božího milosrdenství v nechvalně proslulé čtvrti Tepito. Svatá Smrtka si podle něj získává čím dál více vyznavačů. "Vybírá si je a vždy je s námi... Se smrtí se rodíme a také s ní umíráme," řekl.
Věřící ve čtvrti Tepito, kde vzkvétá černý trh, se na kolenou modlí u oltáře svaté Smrtky. Když ji požádají o laskavost, vzájemně se obdarují. Z ruky do ruky tak například kolují tacos, jablka, pečivo, limonády či amulety. Na sochu svaté Smrtky pak stříkají alkohol a foukají kouř z cigaret.
V obličejích jejich vyznavačů se odráží solidarita a víra. "S tou svatou, s tou mou dívkou, jsem se setkal, když jsem byl blízko smrti," říká Manuel Zavala. Před třemi roky se stal obětí násilného útoku a měl tak vážná zranění, že byl téměř prohlášen za mrtvého. Pak si uvědomil cestu života a smrti.
"Opravdu jsem byl velmi špatným člověkem a dělal jsem věci, které jsem neměl. Bůh mi ale dal druhou šanci a díky němu jsem se dozvěděl o svaté Smrtce," vysvětlil. Svatá Smrtka podle něj není špatná, jak si někteří myslí. Naopak dělá dobré skutky těm, kteří to potřebují. "Chodím do kostela, a jak říká farář: 'Život je smrt a smrt je život'."
Zavala světici přičítá zásluhy za to, že svůj život změnil k lepšímu. "Díky mé Bílé dívce, kterou tak miluji, se můj život změnil a já už nejsem tím špatným člověkem," uzavřel.