Zmapovat historii hračkářského průmyslu na české a saské straně Krušných hor si dal za cíl projekt mosteckého muzea. Badatelé chtějí oslovit pamětníky, kteří by v pátrání po příbězích dřevěných hraček mohli pomoci. Iinformovala o tom Eva Hladká z muzea.
Projekt s názvem Hračkářský průmysl v Krušnohoří - dvě země - dvě cesty realizuje Oblastní muzeum v Mostě s německým spolkem Förderverein des Museums Olbernhau. Muzejníci chtějí zmapovat a zpracovat poválečnou historii výroby dřevěných hraček a představit ji odborné i široké veřejnosti.
Hlavními výstupy projektu budou odborná publikace, putovní výstava a dokumentární film, který bude poskytnut školám pro výuku regionálních dějin.
Historie německého hračkářství je podle ředitele mosteckého muzea Michala Soukupa obsáhle zpracována, avšak pouze do roku 1945. Výzkum k hračkářské výrobě na české straně téměř chybí. K historii podniků VERO a DEHOR se podle Soukupa zatím nepodařilo dohledat žádné prameny. "V současné době probíhá důkladný badatelský průzkum, jsou dohledávány dobové předměty a dokumentace, hledají se pamětníci, prozkoumávají se archivy," uvedl ředitel.
Muzeum požádalo o pomoc veřejnost. "Uvítáme svědectví formou osobních vzpomínek. Pokud nám pamětníci mohou poskytnout předměty, stroje a zařízení související s hračkářskou výrobou v Krušných horách, budeme rádi," uvedl Soukup.
Poslední česká výrobna dřevěných louskáčků a kuřáčků se nachází v Nové Vsi v Horách. Firma NBW tam pokračuje v téměř 130 let dlouhé tradici.
Hračky vyráběly před sto lety v horách mnohé české a německé domácnosti. Rozmach však vystřídal po druhé světové válce rychlý zánik oboru v oblasti, odkud byli odsunuti Němci.