Muzeum Kroměřížska vystavuje historické hračky a hry

Relax
3. 7. 2018 06:00
Na snímku panenka z roku 1894.
Na snímku panenka z roku 1894.

Muzeum Kroměřížska v pondělí otevřelo výstavu Hračky a hračičky pro kluky a holčičky. Návštěvníkům představuje historické hračky a deskové hry z období od konce 19. století až do 60. let minulého století. Malým i velkým návštěvníkům je k dispozici také herna, aby se mohli nejen kochat, ale mohli si i sami pohrát, řekla Silvie Pitruzzello z muzejního oddělení pro děti a mládež.

Vystavené exponáty pocházejí ze sbírky Bronislavy Hazuzové z Radějova na Hodonínsku. "Začala sbírat deskové hry od firmy Schowanek a přidala tam své osobní hračky ze svého dětství. Postupně se k tomu nabalovaly panenky a přidávaly se další hračky. Sběratelka nechává hračky v původním stavu. Nerestauruje je, tak, aby se opravdu každý mohl podívat, jak ta hračka, když byla objevena, popřípadě zakoupena, vypadala," uvedla Pitruzzello.

Na snímku panenka z roku 1894.Návštěvníci podle ní mohou obdivovat například domeček pro panenky z roku 1930 a vzácné panenky s porcelánovou hlavou, o které bývá mezi sběrateli na aukcích velký zájem. Samozřejmostí jsou také kočárky a zhruba šest desítek deskových her. Kromě klasických her jako jsou Monopoly a Dostihy a sázky, uvidí lidé na výstavě i deskovou hru věnovanou cestám Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Raritou je Pestrá cesta zeměmi koruny svatováclavské. Hra byla vydána v roce 1895 při příležitosti Národopisné výstavy v Praze a seznamuje děti s dějinami střední Evropy.

Na snímku gumové hračky z roku 1937.Jedinečné je i papírové loutkové divadlo z konce 19. století. "Dříve bylo zajímavé, že lidé nepřišli a nekoupili si věc hotovou, ale polotovar. Byly to papírové věci, které si museli vystřihnout, pak to tatínkové s dětmi podlepili nějakou překližkou, kartonem, a celé divadélko si sami sestavili," řekla Pitruzzello.

V hrací místnosti, která je nedílnou součástí výstavy, si mohou děti i jejich rodiče hrát se stavebnicemi, autíčky, domečkem pro panenky i kuchyňkou. Nechybí možnost kreslení a vystřihování, pro děti jsou připraveny také kostýmy princů, princezen a filmových hrdinů, například Batmana a Spidermana.

Střihy pro panenky z roku 1911.

Výstava v Galerii v podloubí na kroměřížském Velkém náměstí potrvá do 30. září.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Glück Dalibor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ