Mykologové objevili velmi vzácné houby, i čirůvku osténkatou

Relax
11. 9. 2015 17:10
Vzácnějším houbám se podle mykologů letos poměrně daří (ilustrační foto).
Vzácnějším houbám se podle mykologů letos poměrně daří (ilustrační foto).

Mykologové objevili v přerovském parku Michalov vzácnou houbu čirůvku osténkatou. Vyskytuje se podle nich pouze na několika místech v Evropě, v České republice byla zřejmě spatřena poprvé. Dále houbaři natrefili v Beskydech na velmi vzácnou jedovatou houbu hřib Moserův a objevit se jim podařilo také hřib horský.

"Čirůvka osténkatá roste v Evropě velice zřídka, dosud byla nalezena jen na několika málo místech. My jsme ji našli v parku Michalov minulý týden. Jde o teplomilnou houbu, zřejmě ji sucho uplynulých dnů až tolik nevadilo. Houba se objevila v parku na dvou místech," řekl přerovský mykolog Jiří Polčák. Přerovský park se tak dostal na seznam lokalit s výskytem této houby, kde figuruje například Španělsko nebo Francie. "Průzkum v parku provádím od roku 1997, do dneška zde bylo nalezeno přes 530 druhů hub, což jinde v republice v parku nebylo. Kvůli údržbě parku však houby mizí," dodal.

Hřib Moserův je vzácná hřibovitá houba, která v republice roste pouze v Beskydech a v Javorníkách, nikde jinde dosud nebyl nalezen, uvedl Polčák. Roste výhradně pod jedlemi. Konto s letošními vzácnými úlovky přerovských mykologů rozšířio hřib horský, roste ve vyšších jehličnatých lesích.

Přerovským mykologům se daří seznam nově objevených druhů hub rozšiřovat každoročně o tři až čtyři druhy. V srpnu 2013 našli u Tovačova houbu, jež se do té doby v ČR neobjevila. Šlo o suchohřib, který ani neměl český název. V minulosti se mykologovi Polčákovi podařilo nalézt i houbu, která se vyskytla poprvé na světě. Rostla v Hostýnských vrších a dostala název slzečník papouščí. "Rostla tam zhruba osm let, pak se však změnilo prostředí a nám zůstaly už jen fotky," řekl již dříve Polčák.

Vzácnějším houbám se podle odborníků letos poměrně daří, houbaři v regionu si ale příliš košíky nenaplní. V lesích lze najít kozáky, hřiby bukové, smrkové či kováře, objevují se křemenáče. Lidé by podle mykologů měli za houbami vyrazit do vyšších oblastí, třeba do Jeseníků či Beskyd.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ