Jeden z nejvzácnějších druhů netopýrů žijících v Česku objevili před časem ochránci přírody na západě Čech. Jde o netopýra pobřežního, který patří mezi kriticky ohrožené druhy. Tento netopýr v létě loví hmyz nad bažinami či pomalu tekoucími řekami od severní Francie přes Polsko až po západ Sibiře, ale k zimování si vybírá jeskyně - třeba v Moravském krasu.
"Samec netopýra pobřežního byl odchycen při pravidelném monitoringu u vchodu do staré štoly asi osm kilometrů jihozápadně od Božího Daru v Krušných horách," popisovala nečekaný objev Dagmar Zieglerová z Českého svazu ochránců přírody. "Výskyt tohoto druhu nebyl až doposud v západních Čechách nikdy zaznamenán. Zatím byl tento severský netopýr znám jen z několika málo míst na východě republiky," uvedla.
Na rozdíl od jiných druhů loví netopýr pobřežní při nízkém přímočarém letu při březích bažin či jiných stojatých vod nebo také pomalých řek. Odtud pochází jeho jméno. Jde o drobné zvíře s délkou těla nejvýše sedm centimetrů, rozpětím do
Letní loviště má netopýr pobřežní na severu Francie, v Nizozemsku, Polsku a v západní Sibiři, ale také například v Moldávii a na jižní Ukrajině. Přezimuje však hlavně v jeskyních, které v blízkosti svých lovišť nenajde, takže před zimou odlétá do horských oblastí vzdálených až několik stovek kilometrů. A jeho cílem je i naše republika. Objeven byl u nás doposud v Jizerských horách, Krkonoších, Adršpašských skalách, Orlických horách či Moravském krasu, a nyní tedy i v Krušných horách.
V letošním roce Český svaz ochránců přírody (ČSOP) ve spolupráci s Lesy České republiky realizuje osm projektů zaměřených na netopýry. Jedním z nich je také projekt základní organizace ČSOP Kladská s názvem Mapování zimovišť a sledování netopýrů Karlovarského a Plzeňského kraje: právě díky němu byl v Krušných horách sameček vzácného netopýra pobřežního nalezen. Ochránci přírody ovšem nejenom mapují výskyt netopýrů, ale také se starají o duté stromy, staré štoly a jeskyně, kde mají netopýři své kolonie, a vyvěšují hnízdní budky.