Největší krokodýl světa měří přes šest metrů

Relax
2. 7. 2012 14:30
Krokodýl měří přes šest metrů.
Krokodýl měří přes šest metrů.

Za největšího krokodýla, který žije v zajetí, uznala Guinnessova kniha rekordů plaza, který je na Filipínách podezřelý z několika smrtících útoků na lidi. Krokodýl dlouhý 6,17 metru ale vzbuzuje nejen hrůzu, nýbrž je také zdrojem příjmů od zvědavých turistů, kteří za ním jezdí do odlehlého filipínského města, kde byl dopaden, informovala agentura AP.

Více než tunu vážící slanovodní krokodýl Lolong byl chycen loni v září ve městě Bunawan na jihu souostroví. Zhruba padesátiletý samec převzal primát po jedinci vlastního druhu, který žije v přírodním parku Cairns v Austrálii, měří 5,48 metru a váží necelou tunu, sdělila mluvčí Guinnessovy redakce Anne-Lise Rouseová.

Ve městě Bunawan se 37 tisíci obyvatel zpráva vyvolala radost, ale zároveň obavy, že by další tak nebezpeční plazi mohli číhat v okolních mokřinách a vodních tocích, kde místní lidé rybaří. Už se přestali vydávat na rybolov v nočních hodinách. "Jsou to smíšené pocity," řekl bunawanský starosta Cox Elorde. "Jsme opravdu hrdí, protože to dokazuje biodiverzitu naší lokality; ale současně panují obavy, že Lolong možná není sám."

Krokodýl se stal atrakcí nově vzniklého parku a výzkumného střediska, kam už se na něj přijely podívat tisíce turistů. Chycen byl do ocelové pasti po třítýdenním lovu.

V roce 2009 byla v oblasti usmrcena dvanáctiletá dívka a jeden rybář byl pohřešován. V oblasti krokodýli také zaútočili na několik buvolů. Lolong je podezřelý z usmrcení farmáře i zmíněné dívky a sežral i několik kusů dobytka. Starosta už zformoval novou loveckou skupinu, která by měla odchytit dalšího velkého krokodýla, jehož spatřili při dopadení Lolonga.

Životním prostorem krokodýla mořského jsou především pobřežní oblasti, navzdory svému jménu se nevyhýbá ani sladkovodním tokům. Je to největší druh krokodýla na světě, údajně se může dožít i více než sta let a dorůst až sedmimetrové délky.

Na Filipínách je usmrcení ohrožených krokodýlů trestáno až 12 lety vězení a pokutou milion pesos (412 000 korun). Například nejvíce ohrožený druh sladkovodního krokodýla Crocodylus mindorensis (krokodýl filipínský) žije pouze na těchto ostrovech a v divočině jich zůstává už jen asi 250. Krokodýlů mořských (Crocodylus porosus) žije hlavně v jižních částech Filipín asi tisíc.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ