Masopustním veselím ožije v únoru na tři dny Olomouc, ve které tento obyčej není udržován a lidé toužící vidět rej masek museli dosud jezdit na venkov. Olomoucký masopust začne ve čtvrtek 8. února a skončí v sobotu 10. února, řekla Tereza Lošťáková, která se podílí na organizaci akce.
"Chceme obnovit tradici masopustu. Dříve to byl hodně významný svátek a v posledních letech se na něj úplně zapomíná. Slaví se pouze Vánoce a Velikonoce a spousta mladých lidí vůbec nemá ponětí o masopustu," uvedla Lošťáková.
Třídenní program Olomouckého masopustu zahrnuje studentskou masopustní party, dětský den, ples, vyvrcholením bude v sobotu zabijačka na Horním náměstí a masopustní průvod městem. Organizátoři chtějí mimo hlavní turistické části roku oživit dění v centru a přilákat do něj lidi z širokého okolí.
Masopust byl v minulosti slavnostním obdobím mezi Vánocemi a postní dobou. Konaly se během něj taneční zábavy, zabijačky i svatby. Jeho počátek je stanoven po svátku Tří králů, konec závisí na datu Velikonoc a spadá na úterý do období od poloviny února do počátku března. Následující Popeleční středou začíná postní doba, období přípravy na Velikonoce.
K maskám, které se při oslavách masopustu objevovaly nejčastěji, patří medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem, a kobyla, skrývající často dvě osoby. Objevovaly se i masky báby s nůší, kominíka se žebříkem, kozla a mnoho dalších.
S masopustem se pojí typický jídelníček, jemuž dominují mastná a tučná jídla. Lidé si při něm měli najíst tolik, aby vydrželi celý rok. Tradiční masopustní jídlo jsou také koblihy z vláčného kynutého těsta. Písemné zmínky o masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data.
Olomouc v únoru ožije masopustním veselím
Relax
29. 11. 2017 07:30
Masopust (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková