Přehlídka ledových soch: Malý princ, Mínotaurus nebo "česká svině"

Relax
16. 12. 2017 21:30
"Sochu už tu dělám potřetí. Většinou jsem dělal zvířátka, tady to je na pomezí mezi lidskou figurou a zvířetem. Bájné bytosti jsou myslím pro lidi atraktivní," sdělil autor sochy Mínotaurus Lukáš Kocián.
"Sochu už tu dělám potřetí. Většinou jsem dělal zvířátka, tady to je na pomezí mezi lidskou figurou a zvířetem. Bájné bytosti jsou myslím pro lidi atraktivní," sdělil autor sochy Mínotaurus Lukáš Kocián.

Ledové sochy Malého prince a Mínotaura bodovaly u odborníků a diváků na sochařském sympoziu Ledové království v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Dvě desítky výtvarníků z České republiky, Polska a Maďarska vytvořily deset soutěžních soch, pracovali na nich od středy. Sochařské sympozium letos oslavilo 20. výročí své existence. Když se podíváte na historii, uvidíte, že jsou sochy stále lepší a lepší, řekl pořadatel sympozia Miroslav Hrabal.

Sochu Malého prince, jejímiž autory jsou Monika Jaszczak a Piotr Ciejko, ohodnotila nejvýše odborná porota složená z akademických sochařů. Mínotaurus rožnovského tvůrce Lukáše Kociána se nejvíce líbil návštěvníkům. "Sochu už tu dělám potřetí. Většinou jsem dělal zvířátka, tady to je na pomezí mezi lidskou figurou a zvířetem. Bájné bytosti jsou myslím pro lidi atraktivní," sdělil Kocián. Loni se svou sochou chameleona ovládl diváckou soutěž, předloni v ní s medvědem ze sněhu skončil druhý.

K vidění jsou také ledové sochy znázorňující Chárona, dračí hnízdo, hru domino i abstraktnější motivy. Lidé se opět mohou vyfotit na ledovém trůnu, nechybí ani socha jelena ze sněhu. S dílem nazvaným Svině se v Rožnově pod Radhoštěm prezentuje Jan Zeman. "Původně jsem chtěl dělat prase s tím, že by mělo znázorňovat bohatství. V průběhu stavění sochy jsem se ale rozhodl, že to bude spíš představovat takovou tu svini v nás všech. Je to taková naše česká svině," řekl Zeman. V minulosti pro sympozium vytvořil sochy s názvy Sauronovo oko a Zrození.

Návštěvníci si sochy tvořené z ledových bloků prohlížejí v chlazené a izolované galerii, pořadatelé tak nejsou závislí na počasí. Většina ledu pochází z mrazíren, letos ho umělci spotřebovali necelých 12 tun. Hala je také ozvučená a osvětlená scénickými světly. Sochy budou v areálu rožnovského kempu vystaveny až do 4. února příštího roku. Na místě je možné zhlédnout také výstavu soch a obrazů zúčastněných výtvarníků a fotogalerii z předchozích 19 ročníků sympozia.

V dosavadních ročnících bylo vytvořeno přes 200 soch, na jejichž tvorbě se podílelo přes 120 profesionálních výtvarníků z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska. Oblíbenou akci dosud navštívilo asi 170 tisíc lidí. Před několika lety se přestěhovala z nedalekých Pusteven právě do Rožnova pod Radhoštěm. Na Pustevnách se však koná výstava ledových soch jiných organizátorů. V beskydském horském středisku by měly být k vidění od 6. ledna do 21. ledna příštího roku.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Glück Dalibor

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ