Je vám povědomé jméno Schemig? Pokud ano, jste možná na stopě toho, odkud se vzal chrabrý český skokan Šemík. Jak to vlastně bylo s jeho pánem Horymírem, odsouzeným za žhářství a úkladné vraždy?
Horymírův příběh se měl odehrát za vlády knížete Křesomysla, kdy se podle kronikáře Václava Hájka z Libočan († 1553) rozmohlo zběsilé hledání zlata a stříbra. Touha po bohatství začala podle Hájka dokonce ohrožovat zemi, neboť muži přestávali obdělávat pole a spěchali raději dolovat drahé kovy do Březových Hor či na Jílové.
"Někteří z vladyků Křesomysla napomínali, aby lid podzemní rozehnal a penězi ani chleby jim nepomáhal a víc si chleba než stříbra vážil," píše Hájek. Kníže však na rady vladyků, včetně Horymíra, nedbal...
Kdo a proč spálil Horymírovu tvrz?
Komu se přisuzuje tento skutek? "Do Příbrami přijel a kovkopům jejich boudy a domy spálil, a kteréž nalezl, ty mečem zbil a doly jejich zavál."
Jakým způsobem přikázal Křesomysl Horymíra popravit?
Co vše kladl panovník Horymírovi za vinu?
Kde se měla nacházet Horymírova tvrz Neumětely?
V jakých dílech se vyskytují koně Schemig a Skemming?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v seriálu Toulky českou minulostí, který vychází nově v časopise INSTINKT a vzniká ve spolupráci s Českým rozhlasem. V čísle, které vychází ve čtvrtek, se lze dočíst o tom, jak byl český kníže Bořivoj silnějším moravským vládcem Svatoplukem "strašně pokálen" a od společného stolu vykázán...