Rodiče dávají kantorům náhrdelníky, kabelky od Chanelu i archivní vína

Relax
30. 4. 2014 11:17
Šperky patří mezi dary, které dávají britští rodiče učitelům (ilustrační foto).
Šperky patří mezi dary, které dávají britští rodiče učitelům (ilustrační foto).

Zní to jako seznam, který si sepsal šťastný výherce v loterii: archivní vína, diamantové náhrdelníky, lety soukromým letadlem. Ale tyto luxusní položky si ve skutečnosti užívají britští učitelé díky "agresivní a manipulativní" dárkové kultuře panující mezi rodiči dětí studujících či aspirujících na přijetí na některou ze soukromých škol, napsal list Daily Mail.

Rodiny, které věří, že tak mohou dětem získat přízeň, zahrnují zaměstnance škol prý kabelkami za tisíc liber (asi 33 tisíc korun) a obleky ze Savile Row, stejně jako tisíci liber v podobě dárkových kupónů. Učitelé také dostávají bedny archivního vína a značkové zboží od Chanelu, Mulberryho a Tiffanyho v rámci vzájemného předhánění a předvádění se. Na jedné ze škol údajně bohatá rodina nabídla učitelům používání vlastního soukromého letadla.

Časopis Tatler napsal, že od čtenářů získal "rozsáhlé vyprávění z první ruky", jak školy přijímají nepřiměřeně extravagantní dary od rodičů. A padly otázky, zda kabelku Hermès nebo diamantový náhrdelník je ještě možné pokládat za přijatelný dárek, anebo už za "obyčejný úplatek".

Tatler nyní spustil kampaň, v jejímž rámci rodiny vyzývá, aby tlačily soukromé školy svých dětí k zákroku proti soupeření v dávání dárků, které se čím dál tím víc vymyká kontrole.
Podle zjištění listu některé rodiny pohlížejí na nákladné dárky jako na "jen další způsob, jak dítě protlačit dopředu". Někteří proto i na rodičovské schůzky chodí s "lahvemi šampaňského a podnosy dortíků".

Projev díků?

List proto vyzval rodiče, aby se postavili proti těm, kdo "považují dávání extravagantních dárků za vhodnou praktiku". Učitelé na některých soukromých školách podle něj nyní považují kabelku za tisíc liber za "přijatelný projev díků" - stejně jako značkové obleky, iPady či klíče od rodinné vily.

A nejsou patrné známky toho, že by se tento trend nějak vyčerpával nebo že by opadal. Ředitel přípravky, který si nepřál být jmenován, uvedl, že dary vrací průměrně každých 14 dní. "Běží to celý rok: Lístky do divadla, dárkové koše, hedvábné kravaty, kapesníky, dokonce i zlaté manžetové knoflíčky vykládané diamanty," řekl.

Jedna matka se svěřila, že "zázračně" získala místo v plném předškolním přípravném zařízení s dlouhým seznamem čekatelů poté, co ředitelce věnovala vánoční dovolenou.
A jiná matka dívčí přípravky se od dalšího z rodičů dozvěděla, že pokud přispěje méně než 90 liber na třídní dárek, bude se dotyčný "stydět" podepsat na stejné vánoční přání jako ona. "Musím říct, že mě tím zahanbili a přinutili dát víc, než kolik jsem si mohla za jednoho člena rodiny dovolit," svěřila se.

Sami učitelé přitom popisují, jak se cítí nad příliš nákladnými dárky v rozpacích. Někteří je poté prodávají na internetových dražebních serverech nebo rozdávají dál jako dárky.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Soňa Klepek: Jonášová Ve víru spotřeby

Relax
9. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ