V Archeoparku Všestary se tavilo železo jak za dob Keltů

Relax
16. 7. 2017 08:25
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Tavení železné rudy v šachtovité peci, slévání bronzu či ukázky bojové techniky keltských válečníků v sobotu mohli vidět návštěvníci Archeoparku Všestary na Královéhradecku při akci věnované působení Keltů na českém území. Zvláštní dvoudenní program na keltské téma dělá Archeopark letos počtvrté a tradičně jde o nejnavštěvovanější akci roku. Keltský program se bude opakovat i v neděli, řekl archeolog a ředitel Archeoparku Radomír Tichý.

Keltové, kteří na českém území pobývali zhruba od pátého století před naším letopočtem do začátku letopočtu, jsou podle Tichého Čechy vnímáni pozitivně a mezi lidmi trvá vlna zájmu o ně. Keltové jsou vůbec prvními obyvateli českých zemí, které známe jménem. Své velké znalosti nabyli při cestách do Středomoří, kam se původně vydávali jako kořistníci. Jejich civilizace byla z hlediska technické vyspělosti překonána na českém území až za Velké Moravy, tedy zhruba osm století po svém zániku.

"Keltové například používali mince, rotační mlýnek na obilí, poprvé v našem pravěku používali celou řadu nástrojů, třeba kleště, pérové nůžky, nebozez, hrnčířský kruh, měřidla, měli zámky na klíč," uvedl archeolog Tichý.

Dokázali také zpracovat železnou rudu, takže používali například okovaný rýč. Redukci železné rudy v hutnické peci v sobotu návštěvníkům Archeoparku předvedli experti z Belgie. Rudu přeměnili v hliněné peci na taveninu železa. Po vychladnutí hliněnou pec rozbijí a taveninu železa v neděli kovářsky zpracují. Keltská řemesla návštěvníkům předvedli archeologové z Polska.

V okolí Archeoparku Všestary se zatím žádné artefakty keltské civilizace z mladší doby železné nenašly. Vše ale může změnit nynější rozsáhlý záchranný archeologický výzkum v trase budoucí dálnice D11 z Hradce Králové do Smiřic. "Myslíme si, že by tam mohly být významné nálezy i z období Keltů," uvedl Tichý. To, že by se ovjevilo keltské sídliště zvané oppidum, Tichý nepředpokládá. Trasa dálnice se totiž vyhýbá návrším, kde oppida stávala. Jediným zjištěným keltským oppidem na východě Čech tak zřejmě dál zůstane oppidum Hradiště u Nasavrk na Chrudimsku.

K významným keltským nálezům na území Česka patří zlatý poklad ze Stradonic na Berounsku, kde bylo v srpnu 1877 nalezeno asi 200 zlatých keltských mincí či keltská hlava asi z třetího století před naším letopočtem, která byla nalezena v květnu 1943 nedaleko Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku.

Autor: –gab- Foto: Profimedia , Youtube

Další čtení

Rekreační areál Kristýna u Hrádku nad Nisou nabízí nová stání pro karavany

Relax
4. 5. 2025

Kde se pivo pije, tam se národ probouzí: Cesta po slavných pražských restauracích

Relax
4. 5. 2025
By Mario23 - http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Loveletter-wurm.png, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19189003

Počítačový virus s názvem ILOVEYOU před 25 lety zaplavil celý svět

Relax
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ