V přírodních koupalištích se kvůli sinicím nedá koupat

Relax
20. 7. 2017 18:30
Přírodní koupaliště trápí přemnožené sinice.
Přírodní koupaliště trápí přemnožené sinice.

V části přírodních koupališť v Česku se kvůli zdraví nebezpečným sinicím už není možné koupat. Sinice jsou bakterie vytvářející škodlivé látky, ve vodě se jim daří zvláště za veder. Tropické teploty v posledních dnech tak pravděpodobně přispěly ke znečištění vody. V pátek a o víkendu přijdou bouřky a přeháňky, ale teploty budou stále místy stoupat nad 30 stupňů Celsia.

Například voda v přehradě Skalka u Chebu je podle krajské hygienické stanice zdraví nebezpečná, je na nejhorším - pátém - stupni kvality. V Karlovarské kraji je také od začátku sezony voda nevhodná je koupání ve Velkém rybníce u Hroznětína. Další plochy v regionu ale zůstávají čisté, koupat se lidé mohou bez obav třeba v Lidě u Mariánských Lázní, na jezeře Michal u Sokolova, v Bodenu u Habartova či Jesenici u Rybářské bašty.

Nově platí zákaz koupání v rybníku Rosnička na Svitavsku. Hygienici ve vodě naměřili velké množství sinic, chlorofylu a vodního květu. Sinic přibývá i v Sečské přehradě na Chrudimsku, voda je ale stále vhodná ke koupání. Čisté jsou v Pardubickém kraji třeba přehrada Pastviny či Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě.

V písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku je nyní voda na čtvrtém stupni kvality z pěti, a je tak nevhodná ke koupání. Zvláště citlivějším lidem - dětem, starším a nemocným lidem či těhotným ženám - hrozí při koupání v takové vodě zdravotní problémy. V ostatních sledovaných středočeských koupalištích je voda v pořádku, v Orlíku se její kvalita zlepšila. Na jihu Čech je voda nevhodná ke koupání ve Staňkovském rybníku.

Na Vysočině mají vodu nevhodnou ke koupání tři přírodní koupaliště - Sedlice a rybníky Černý a Medlov. Naopak čistou vodu má stále devět sledovaných vodních ploch. Na jižní Moravě má mírně zhoršenou kvalitu vody koupaliště Rakovec u Brněnské přehrady nebo rybník Suchý. Koupat se tam lidé mohou dál, ale poté by se měli osprchovat.

V Moravskoslezském kraji představuje riziko pro citlivější lidi nadále jen koupání v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. Spolu se sinicemi se tam vyskytují i cerkárie, larvy motolic, které mohou vyvolat vyrážky. Vyhovující je kvalita vody ve volném jezeře v areálu štěrkovny v Hlučíně na Opavsku, kvůli překročení limitu pro bakterie Escherichia coli ale v tamním areálu není vhodná ke koupání voda v bazénu B1.

Na Máchově a Hamerském jezeře či koupališti v Chrastavě u Liberce v Libereckém kraji není voda vhodná ke koupání pro citlivé osoby. V Ústeckém kraji jsou nádrže vesměs čisté, pouze jezero Chmelař, jáma ve Varvažově a koupaliště v Křižanově mají zhoršenou kvalitu vody. Také v Plzeňském kraji je většina nádrží v pořádku, pouze v přehradě České údolí a rybníku Valcha je voda ke koupání nevhodná. Koupaliště v Královéhradeckém kraji jsou čistá, jen na Dolcích u Trutnova musejí lidé počítat s horší průhledností.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Miškay Petr

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ