Chybovat je prý lidské. Ti, kteří se ale dostali vlastní vinou do vězení, mají často problém po odpykání trestu se zapojit do normálního života. Jak se totiž člověk může začlenit zpět do společnosti, když na něj většinou ostatní hledí s předsudky? Proto vznikl projekt Yellow Ribbon Run. Během se žlutou stužkou poukazuje na problém obtížné zaměstnatelnosti osob po výkonu trestu.
Běh byl vybrán pro podobný projekt záměrně. Není totiž snadný a má připomínat, jak obtížnou cestu mají ti, kdo jsou propuštěni z vězení. Každá zatáčka, kterou člověk uběhne, představuje totiž pomyslnou překážku, které bývalí vězni musejí čelit.
Letošní rok pořadatelé plánují formou štafety absolvovat v dubnu půlmaraton, v květnu maraton a v červnu štafetu. Vše v rámci běžeckého seriálu RunCzech. Na trať v hlavním městě vyrazí údajně 856 závodníků se žlutou stužkou, mezi kterými budou vězni, bývalí odsouzení, dozorci a řada dalších běžců. Lidé se budou tímto snažit podpořit ty, kteří mají kvůli své trestanecké minulosti problém se začlenit zpět do společnosti, nebo mají potíže naleznout kvůli své minulosti práci.
Vězni trénují
Do projektu se tak postupně zapojuje spousta odsouzených či bývalých vězňů. Se svým příběhem se svěřila také třiadvacetiletá Marie, která byla odsouzena za loupeže a nyní si trest odpykává ve věznici ve Světlé nad Sázavou. "Trest jsem dlouho nemohla přijmout, a to do té doby, než jsem se vzpamatovala z drogového opojení. Asi tak deset let jsem nežila řádný život. Nad mým tělem vládly drogy a stala se ze mě hrozná osoba," přiznala se na Facebooku.
Doposud nechápe, jak se její život dokázal během několika okamžiků změnit k nepoznání. Marie pochází z velké spořádané rodiny. V dětství se však často stěhovali, jednu dobu pobývala se svou sestrou dokonce v diagnostickém ústavu. A pak najednou podle ní přišel pád. V patnácti letech se náhle sebrala a odstěhovala se od rodičů. "Velmi toho rozhodnutí lituji. Byla jsem ještě malá holčička," popisuje svůj příběh.Tímto krokem začal kolotoč, ze kterého nebylo úniku. "Zamilovala jsem se. Moje láska a drogová závislost mě postupně zničily."
Nyní si odpykává svůj trest a ve vězení pracuje. Marie si uvědomuje, že její začleňování do společnosti nebude v budoucnu jednoduché. Ale i přesto se nevzdává. Pro vidinu nového a lepšího života bez závislosti a krádeží začala trénovat na Yellow Ribbon Run. "Mám veliký strach, že to nezvládnu. Že třeba neuběhnu nějaký trénink, že selžu," přiznala se s obavamiy. V životě nikdy nesportovala, běh jí nezajímal a nyní je pro ni tato aktivita symbolem vysvobození.
Vězeňská služba zapojuje zaměstnance
Jedním ze spolupořadatelů je také Vězeňská služba České republiky. Ta do akce aktivně zapojuje i své zaměstnance, kteří buď také běží se žlutou stužkou na hrudi, nebo se podílejí na trénincích vězňů.
Jedním z nich je Josef Hrubý, který bezmála deset let pracuje jako terapeut ve Věznici Vinařice. "Vězně posuzuji podle toho, zda se chtějí změnit, nebo ne. Jestli na sobě chtějí pracovat, nebo spíš chtějí kritizovat společnost či ostatní a podobně," vysvětlil své stanovisko na facebookovském profilu akce.
Odsouzeným nabízí možnost pravidelně běhat. Díky tomu mohou překonávat sami sebe a překážky, které jim život připravil. "Loni jsem se rozhodl, že poběžím také velký pražský maraton 2017, ale už nepoběžím sám, ale s kluky tady od nás - prostě s těmi ,za katrem´," napsal.
Důležité je dát druhou šanci
Cílem celého projektu je také povzbudit zaměstnavatele, aby přemýšleli nad tím, že i propuštěný vězeň může být vděčným, pečlivým a spolehlivým zaměstnancem. Nikdo by neměl hledět na druhé s předsudky. Každý totiž v životě šlápne vedle a udělá chybu. Ale je důležité těmto lidem dát druhou šanci.
Také Jiří, který byl v minulosti trestaný, se setkal s nepochopením u zaměstnavatele. "Po propuštění z vězení jsem práci našel hned a byl jsem moc šťastný. Po měsíci ale za mnou přišel vedoucí, že ještě potřebuje formalitu: můj výpis z trestního rejstříku," popsal svůj příběh pro projekt Yellow Ribbon Run.
Dodal, že okamžitě přišel o práci a jeho dosavadní život se rázem sesypal jako domeček z karet. Nakonec se ale obrátil na neziskovou organizaci Rubikon Centrum a dostal druhou šanci. Nyní je znovu zaměstnaný jako pekař a je šťastný.