Vojenské muzeum v Králíkách po prázdninách vystaví nový exponát, stíhací letoun MiG-21. Měsíce potrvá jeho renovace. Stíhací letoun sovětské výroby byl v provozu zhruba 30 let, než jej česká armáda v roce 2001 vyřadila.
"Při opravách se snažíme použít pokud možno originální díly. Vnitřek kokpitu je pryč, použijeme jej z jiné stíhačky. Letoun byl hodně dlouho venku a hliník korodoval, řada částí je potřeba vyměnit," řekl Marek Bartoš, ředitel společnosti Army Fort, která muzeum provozuje.
Vojenské muzeum se dosud orientovalo hlavně na pozemní techniku. Letoun bude tedy jeden z mála exponátů, které sloužily ve vzdušném prostoru. Pracovníci muzea jej upevní u vršku haly, později k němu přibude rampa a schody, aby si jej návštěvníci mohli podrobněji prohlédnout.
"MiG přijde do expoziční haly pod střechu, bude to poměrně náročná operace. V hlavní sezoně to dělat nebudeme, museli bychom na několik dní zavřít, což nechceme," dodal Bartoš.
Aktuálně mechanici opravují poškozená křidélka, vztlakové klapky a zbraňové závěsníky. Rekonstrukce stíhacího letadla podle Bartoše je velmi důkladná, protože se vyměňují i pevné části konstrukce.
"Ty jsou na všech dochovaných muzejních letadlech řady MiG-21, které jsou umístěné na volném prostranství, nenávratně a viditelně poškozeny vlhkostí, což je velká nectnost leteckých dílů z hořčíkové slitiny," řekl Bartoš.
Po dokončení této etapy prací bude následovat oprava podvozkových kol a brzd hlavního podvozku, povrchová úprava očištěných křídel včetně doplnění chybějících dílů. Veškeré odstíny barev budou podle původních odstínů nebo se použije k natření původní barva.
Sovětská nadzvuková stíhačka se začala sériově vyrábět v roce 1959 a dál pokračoval její vývoj. Používaly je armády více než 50 států, v Československu a poté České republice byly součástí výzbroje v letech 1961 až 2005, kdy je nahradily letouny JAS-39 Gripen.