Výstava ukáže dějiny i současnost drátování jako řemesla i zábavy

Relax
15. 1. 2019 16:04
I když tovární výroba staré řemeslo postupně nahradila, udrželo se ve své umělecké podobě a inspirovalo řadu profesionálů i nadšenců.
I když tovární výroba staré řemeslo postupně nahradila, udrželo se ve své umělecké podobě a inspirovalo řadu profesionálů i nadšenců.

Historii drátenického řemesla i jeho současnou podobu ukáže výstava, která začíná v Národním zemědělském muzeu. Jmenuje se Dráteník na vsi a představuje činnosti spojené s drátem, který lidé používali ke své ozdobě či jako pomůcku už od pravěku. Drátenictví jako řemeslo, které pomáhalo prodloužit život obyčejným věcem denní potřeby, dnes částečně nahradilo drátkování jako výtvarná technika a zábava pro volný čas.

Návštěvníci výstavy Dráteník na vsi se seznámí s tradičními technikami i oblastmi, odkud staré řemeslo pochází a kde všude se rozšířilo.Historie drátu sahá až do pravěku, kdy se používal k výrobě šperků, spon, záušnic, zdobily se jím zbraně či heftovala rozbitá keramika. Ve středověku zase chránily rytíře drátěné košile.

Návštěvníci výstavy Dráteník na vsi se seznámí s tradičními technikami i oblastmi, odkud staré řemeslo pochází a kde všude se rozšířilo. Rozbité nádobí do domácností chodili spravovat zejména slovenští dráteníci, kteří prodávali třeba i pasti na myši nebo drobné nádobí. Drátovalo se nejen rozbité, ale i nové nádobí.

Drátenictví je úzce spojené se životem vandrujících dráteníků, kteří putovali ode vsi ke vsi. Od 19. století dráteníci zakládali dílny ve městech a prodávali své výrobky podle katalogů. Ti nejschopnější řemeslníci zakládali profesionální dílny nebo továrny a dokázali se prosadit i na jiných kontinentech.

I když tovární výroba staré řemeslo postupně nahradila, udrželo se ve své umělecké podobě a inspirovalo řadu profesionálů i nadšenců.

I když tovární výroba staré řemeslo postupně nahradila, udrželo se ve své umělecké podobě a inspirovalo řadu profesionálů i nadšenců. Někteří se věnují drátované keramice, kdy ale drát už má jen ozdobnou funkci, nebo vyrábějí přímo z drátu drobné předměty jako misky či věšáky. Z drátků se vyrábějí také šperky jako prsteny, náušnice či náhrdelníky. Drátují se ale také kraslice.

Drátenictví je úzce spojené se životem vandrujících dráteníků, kteří putovali ode vsi ke vsi.

Výstava Dráteník na vsi potrvá do 24. března a návštěvníci na ní uvidí i předměty ze sbírek Národního zemědělského muzea, jako jsou kameninový drátovaný pekáč, mísa či sádelník nebo třeba včelařské pomůcky na drátování.

Autor: ČTK Foto: archiv , nzm.cz

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ