Zderaz zpřístupní další skalní obydlí

Relax
16. 8. 2017 12:05
Historické obydlí, Zderaz.
Historické obydlí, Zderaz.

Obec Zderaz na Chrudimsku zpřístupní další dvě skalní obydlí, která si lidé už před staletími v pískovcových svazích vyhloubili. Vznikne tak menší turistický okruh pěti zastávek.

"Ve stráni jsou dva sklípky, které můžeme zpřístupnit. Udělá se k nim přístupová cesta, vyčistí se," řekl starosta František Zavoral. Alespoň jeden upravený sklípek by turisté mohli vidět už příští rok. Obec by v něm mohla ukázat výrobu cementu, kterému se místní lidé hodně věnovali, dodal.

Nemajetní lidé se usadili ve Zderazi v 16. století a pracovali na okolních statcích nebo na panství Nové Hrady. Prameny uvádějí, že za třicetileté války bylo ve Zderazi 54 skalních obydlí. Do dnešního doby se jich dochovalo sedmadvacet, z toho šest jich je na obecních pozemcích.

"V roce 1563 tudy procházelo spoustu krajánků. Vykutali si tu skalní obydlí s chlívečky a malými sklípky. V skalním obydlí byla stabilní teplota deset stupňů a vysoká vlhkost. Rodiny byly početné, uvádí se, že v jednom obydlí žilo deset až 12 lidí," řekl průvodce Josef Raba.

Prohlídku s průvodcem mohou lidé absolvovat ve dvou sklípkách. Uvidí fotografie dochovaných pískovcových sklípků, druhé obydlí je vybavené dobovou postelí, kamny, nádobím či nářadím.

Loni se obci s pomocí dobrovolníků a příspěvku od kraje podařilo otevřít ještě jeden sklípek. Je sice prázdný, ale unikátní je sám o sobě. "Nadšenci ho začali odkrývat lopatami a krumpáči, povolali jsme techniku, práce se tím uspíšily. Jedna třetina sklípku je vysekaná z písku, i podesty jsou pískové. Klenbu ale tvoří opuka, je to jediný sklípek, který je takhle dělaný," řekl starosta.

Do pískovcových sklípků, které lidé mají na svých pozemcích u domů, se turisté nepodívají. Řada z nich si je opravila a využívá je třeba k uskladnění potravin, Jaroslav Vaňásek má v jedné části dokonce posezení s grilováním. Domek se sklepením si ve Zderazi kupoval asi před 30 lety.

"Chalupa nebyla nic moc, víc se mi líbil ten sklípek," řekl žertem Vaňásek. Ve sklepení měli původní majitelé chlívek a chovali v něm kozu. Dva na sebe navazující sklípky chalupář vyčistil, vydláždil a v přední části rozšířil komínový průduch a zvětšil okna, aby v něm bylo víc světla.

Unikátní pískovcová obydlí ve Zderazi ročně navštíví kolem 3000 turistů. Dozvědí se mimo jiné i to, že sklepení možná nemusela sloužit jen k obývání. Podle ústního podání jeden sklep před vydáním tolerančního patentu v roce 1781 využívali adamité k tajným obřadům a tančili kolem vytesaného pískovcového sloupu. Sklep už však neexistuje, v 50. letech byl zasypán. K praktikám adamitů neboli helvétů, jak se říkalo reformovaným evangelíkům, písemné prameny neexistují.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vostárek Josef

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ