Číňané, kteří jsou příliš časově vytížení dojížděním do práce, než aby si stihli nakoupit v supermarketu, mají novou, výživově hodnotnou alternativu ke křupavým lupínkům, čokoládovým tyčinkám a šumivým nápojům, jež obvykle nabízejí prodejní automaty na železničních zastávkách. Využít mohou nyní i prodejní automaty nabízející živé kraby, napsal britský list The Daily Telegraph.
"Krabomaty" se objevily na několika stanicích v hlavním městě provincie Ťiang-su. Instalovala je tu místní firma snažící se využít čím dál tím hektičtější životní styl městských obyvatel. Krab říční nebo také krab čínský, známý v Číně jako "ta-ča", je oblíbenou delikatesou ve městech Nan-ťing, Chang-čou či Šanghaj podél delty řeky Jang-c'-ťiang. Automaty ho nabízejí ve třech velikostech - velký, střední, malý - za cenu v přepočtu od zhruba 40 do 150 korun.
Krabi jsou balení v plastikových krabičkách a podchlazení na pět stupňů Celsia, což je dostatečně nízká teplota k jejich ochromení, ale zároveň udržení naživu. Nápis u prodejních automatů informuje, že zákazník, na něhož by náhodou vyšel uhynulý krab, dostane tři živé jako náhradu.
"Zákazníci byli nejdřív trochu skeptičtí, měli strach, jestli jsou ti krabi živí. Ale pak se přesvědčili a vracejí se. Prodáváme denně stovky krabů a o víkendech ještě víc," řekl generální manažer společnosti Twin Lake Crab Co. Wu Čen-ti. Firma nyní hodlá rozšířit pole své působnosti do dalších měst a možná i do Japonska, kde jsou prodejní automaty využívány k nabídce prakticky čehokoli od vajíček až po deštníky.