Zombie, hidžáb i kojící žena. Apple má nové smajlíky

Relax
20. 7. 2017 14:00
Mezi novými emodži je i žena v hidžábu či kojící žena.
Mezi novými emodži je i žena v hidžábu či kojící žena.

Opravdu potřebujeme emodži pro zvracení? Ať už ano, nebo ne, dostaneme ho. Na počest Světového dne emodži (ano, něco takového skutečně existuje), který byl v pondělí 17. července, představila firma Apple náhledy 12 nových obrázků. Přibudou k barvité a čím dál tím propracovanější paletě emodži, které v posledních letech do jisté míry začaly nahrazovat část lidské komunikace, napsal list The New York Times.

Nové kreslené obrázky zahrnují ženu v hidžábu, kojící ženu, zvracející obličej, zombíka a sendvič. Plná sestava emodži bude zveřejněna během letošního roku s úpravami pro různé operační systémy Applu.

Nové smajlíky představila v rámci Světového dne emodži.Apple se vytrvale posouvá k co největší univerzálnosti a rozmanitosti svých emočních obrázků. V roce 2015 umožnil uživatelům změnit barvu pleti většiny svých lidských emodži. Žena s hlavou zahalenou šátkem či kojící žena jdou ruku v ruce s tímto trendem.

Všechny emodži, které posléze zabydlí naše telefony a další mobilní zařízení, nejprve vybírá a schvaluje nezisková skupina Unicode Consortium. Výběrový proces je tak složitý a komplexní, že by to leckteré uživatele zaskočilo.

Hlavním rozhodovacím faktorem je, zda je daný emodži potřebný a kompatibilní se značně užívanými kreslenými symboly na dalších platformách, jako je Snapchat nebo Twitter.

Dalším významným faktorem je předpokládaná četnost a rozšířenost užívání, která musí být hodně vysoká buď celosvětově, anebo v rámci konkrétní skupiny uživatelů.

To byl také s největší pravděpodobností důvod, proč selekcí prošel emodži v podobě ženy s hlavou zahalenou hidžábem. Jeho vznik iniciovala šestnáctiletá dívka ze Saúdské Arábie Rajúf Alhumazíová a její snahu podpořila zakladatelka Redditu Alexis Ohanianová.

Do konce červa bylo schváleno až 2666 emodži.Návrh na nový emodži může konsorciu předložit kdokoli, stejně jako to udělala Rajúf. To, zda bude nebo nebude schválen, často záleží i na způsobu, jakým je žádost podána.

V tomto případě ji podpořil televizní kanál AJ+ mediální sítě Al-Džazíra, který na Twitteru zveřejnil video, v němž Rajúf vysvětluje, proč si myslí, že by tento emodži měl existovat. "Šátek na hlavě nosí miliony žen na světě, ne jenom muslimky," uvedla Rajúf a dodala, že už existuje emodži v podobě muže s turbanem.

Do konce června bylo v rámci Unicode Standardu schváleno 2666 emodži. Kdo loboval za zombie, zprávy neuvádějí.

Autor: ČTK Foto: , apple

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ