V závěrečný den oslav svátku svatého Fermína v severošpanělské Pamploně se při tradičním běhu s býky zranilo deset lidí. Býci vytvořili rekord letošních slavností, když trať uběhli za pouhé dvě minuty a deset sekund. Přiblížili se tak historickému rekordu z roku 2015, který činí dvě minuty a pět vteřin. Obvykle trať býci běhají v čase kolem tří či čtyř minut.
Podle španělského deníku El País dosáhli dnes býci rekordní čas proto, že jde o veterány z legendárního chovu Miura, kteří 850 metrů dlouhou trať v Pamploně dobře znají. Tento chov z farmy z jihošpanělské provincie Sevilla je proslulý velkými a nezkrotnými samci. Také pro dnešní závěrečnou koridu v místní aréně byl vybrán býk, který je váhou 660 kilogramů nejtěžším exemplářem letošních slavností.
Zraněno při běhu bylo asi deset mužů, nikoho z nich ale naštěstí nenabral býk přímo svými rohy. Zranění utrpěli muži při pádu, když do nich býk narazil, takže mají zejména odřeniny a zlomeniny. Celkem při letošních týdenních slavnostech utrpělo zranění na pět desítek osob.
Poslední smrtelnou oběť si běh s býky v Pamploně vyžádal v roce 2009, kdy sedmadvacetiletý Španěl podlehl zraněním plic a srdce. Za posledních sto let zemřelo při běhu s býky v Pamploně 15 lidí.
Historie festivalu, zvaného sanfermines, který světově zpopularizoval americký spisovatel Ernest Hemingway v roce 1926 novelou Fiesta, sahá až do 14. století. Tehdy se ale ještě památka svatého Fermína připomínala v říjnu. Na současný termín od 7. do 14. července byly slavnosti přesunuty koncem 16. století kvůli lepšímu počasí.
Běh s býky, který je dnes nejpopulárnější součástí oslav, je zdokumentován již v 17. století. Už tehdy se ho účastnila řada cizinců. Dnes přijíždí do baskické Pamplony každoročně na sanfermines statisíce lidí, počet osob ve městě tak ve druhém červencovém týdnu vzroste ze 190 tisíc na více než milion.