Poprvé v republice provedli odborníci inseminaci, tedy umělé oplodnění, samice slona afrického. Stalo se to ve zlínské zoologické zahradě, kde ošetřovatelé připravovali slonice k tomuto zákroku již dva roky. Zahrada chová tři samice, poprvé chce mít svá mláďata, připravuje také vybudování chovatelského zařízení pro slony v rámci projektu Karibuni.
Chov slonů afrických je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají slony indické, kteří jsou ovladatelnější. "Na základě výsledků provedených vyšetření, testů a také adaptace na fixační box byla jako první pro inseminaci vybrána jednadvacetiletá slonice Zola," řekla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.
Ošetřovatelé při přípravě spolupracovali s odborníky ze zahraničí, se slonicemi cvičili různé cviky, aby zvířata byla zvyklá na manipulaci. "Naši ošetřovatelé odvedli obrovský kus práce. Během relativně krátkého období dokázali v rámci tréninku vybudovat se slony vztah založený na důvěře a ochotě spolupracovat. Toto bylo nesmírně důležité pro budoucí plánované odběry a vyšetření, ať už se týkaly krve, moči nebo sonografické kontroly pohlavních orgánů," uvedl ředitel zahrady Roman Horský, podle kterého příprava a samotná inseminace stály zahradu asi milion korun.
"Důležitým předpokladem úspěšné inseminace je její načasování s přesností nejen na jeden den, ale téměř na hodiny. Díky pravidelnému monitoringu a vyhodnocování testů krve se nám skutečně podařilo stanovit ideální dobu pro realizaci umělého oplodnění," uvedl ředitel.
Úspěšnost oplodnění se ukáže za několik měsíců, asi na začátku příštího roku. "Právě v tomto období se dle provedených testů dozvíme, zda je Zola skutečně březí. Učinili jsme pro to maximum. Jsem hrdý na náš tým a děkuji všem za skvělou práci. Teď už je to na přírodě," řekl Horský.
Ošetřovatelé budou i nadále cvičit s dalšími dvěma samicemi, podle okolností se bude zvažovat další inseminace. Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. V zemi je chová kromě zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové.