Zvířecí melodie
Hudba pro kočky. Americký muzikant skládá pro zvířata
03.01.2016 05:32
Mnoho zvířat má rádo hudbu, ale dosud se muselo spokojit se skladbami určenými pro lidi. To chce změnit například profesionální americký violoncellista David Teie, který skládá muziku pro kočky. Šedesátiletý Teie, jenž působí u washingtonského Národního symfonického orchestru a vyučuje hudbu na Marylandské univerzitě, komponuje speciálně pro kočky: vysoké tóny harfy připomínající štěbetající ptáky podkládá basovým kočičím předením vygenerovaným počítačem.
Díla s názvy jako Rusty's Ballad nebo Cozmo's Air znějí lidským uším jako hudba stylu New Age s esoterickým nádechem hraná na harfu, cello nebo housle. Pro mnohé kočky však přestavuje rozkoš a uvolnění.Tvrdí to alespoň studie, kterou letos zveřejnil odborný časopis Applied Animal Behaviour Science.
Sedmasedmdesát procent koček prý projevilo pozitivní nebo uvolněné reakce na kočičí tóny, zatímco pouze 38 procent koček oslovila mistrovská díla lidské hudby, jako je například Air ze suity č. 3 D dur Johanna Sebastiana Bacha.
"Pokud vím, je to první studie, která ukazuje, že kočky vůbec reagují na hudbu," řekl listu The Washington Post odborník na chování zvířat Nick Dodman.
Společně s profesorem Charlesem Snowdonem, psychologem a expertem na chování zvířat z Wisconsinské-Madisonské univerzity, vypracoval a otestoval Teie speciální hudební profil vhodný pro kočky. Zahrnuje frekvenční výšky, které jsou pro lidské ucho neslyšitelné, ale kočkám jsou důvěrně známé.
Myšlenka "univerzální hudební teorie" pro savce napadla Teieho už v roce 2003. Nejdřív společně se Snowdonem zkoumal hudební záliby opic. Už bylo přitom známo, že zvířata ráda poslouchají hudbu určenou lidem. "Lidská hudba má pozitivní účinky na psy, slony a šimpanze i negativní nebo žádné účinky na gibbony, paviány, koně a ovce," píše Snowdon.
Hudbu šitou na míru Teie složil jen pro tamaríny pinčí, kteří jsou v němčině známí jako Lisztovy opice, protože jejich hlava připomíná kštici maďarského hudebního skladatele Ference Liszta.
Američan pro tyto drápkaté opičky skládal hudbu posazenou o tři oktávy výš, než je běžný lidský hovor, a také mnohem rychlejší. Použil přitom různé vzory komunikace mezi tamaríny a tyto opičky, které třeba na Mozartovu hudbu vůbec nereagovaly, najednou působily napjatě nebo velmi uvolněně, podle toho, jak je stimulovala jim určená hudba.
Ne vždy jsou ale pro zdraví a blaho zvířat nutné nové kompozice. Už řadu let totiž zemědělci vědí, že své krávy nejlépe udrží v dobré náladě a při vysoké dojivosti s pomocí hudby. Impulsem k těmto experimentům byla britská studie, podle níž produkce mléka vzroste o tři procenta, když krávy denně 12 hodin poslouchají pomalou hudbu.
Někteří farmáři sázejí na jazz, jiní na klasickou hudbu. Odborný časopis Modern Farmer dokonce doporučil seznam osvědčených skladeb, které obzvlášť dobře odbourávají stres ve chlévě. Jsou mezi nimi takové kusy, jako Bridge Over Troubled Water od dua Simon & Garfunkel, Perfect Day od Lou Reeda nebo Beethovenova symfonie F dur "Pastorální".
Kočky však lidskou hudbu příliš v lásce nemají a u některých nevyvolává blažené pocity ani hudba Teieho, který mimochodem trpí alergií na kočky. Zhruba 10 tisíc dárců podporujících kočičí hudbu už mezitím na Teieho projekt věnovalo 240 tisíc dolarů (téměř šest milionů korun). Hudebník tak bude moci profesionalizovat své hudební studio, které má dosud improvizovaně doma v koupelně. Následovat má vydání prvního CD s hudbou pro kočky. "A potom budou následovat koně a psi," slibuje cellista.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.